Home office – jak umeblować biuro w domu na potrzeby pracy zdalnej
Home office od wiecznie była, jest i będzie wyzwaniem dla wielu pracowników, którzy stają przed zadaniem organizacji biura w domu. Niezależnie jaki charakter pracy wykonujemy oraz jakie pomieszczenie wybierzemy na swoje miejsce do pracy, na pewno natrafimy na różnego rodzaju niedogodności. Dlatego zdecydowaliśmy Was wesprzeć i udostępnić kilka niesamowicie wartościowych i rzeczowych rad, jak zorganizować sobie odpowiednie miejsce do pracy zdalnej i jak pogodzić swoją pracę z życiem tętniącym w domu. Zapraszamy do lektury!
Jak przygotować biuro w domu w zależności od sposobu sprawowanej pracy?
Zaczynając prace zdalną bezpośrednio z prywatnego domu, zaczynamy się dopiero zastanawiać czy jego wnętrza nadają się do tego, abyśmy swobodnie mogli pracować w odpowiednich warunkach korzystnych dla koncentracji i pomysłowości. Oczywiście w stosunku od tego jaką pracę wykonujemy, wymagamy mniej lub więcej miejsca do wykorzystania. Styl naszej pracy ma ogromne znaczenie.
Najczęstsze modele wykonywanej pracy i wynikające z nich potrzeby:
- praca biurowa –urzędnicy, pracownicy państwowi, księgowi itp potrzebujesz sporo miejsca na dokumenty i z pewnością jesteś także posiadaczem laptopa lub komputera stacjonarnego, więc potrzebujesz mnóstwo przestrzeni,
- praca typowo oparta na pracy z komputerem – pomoc techniczna, copywriterzy, blogerzy programiści i graficy, potrzebujesz wygodnego miejsca do kilkugodzinnej pracy przy laptopie lub komputerze, niezbędna jest także dobry nastrój, ponieważ Twoja praca wymaga skupienia
- praca z komputerem+telefon – handlowcy, właściciele firm – oczywiście potrzebujesz odpowiedniego miejsca na sprzęt, przygotowanego w taki sposób, aby nie kłopotać innych domowników ze względu na częste rozmowy
- praca z laptopem+częste kontakty online z innymi ludźmi – właściciele firm, coaching, pracownicy marketingowi – tak jak w poprzednich przypadkach musisz znaleźć właściwe miejsce na laptop ale potrzebujesz także odosobnionego miejsca, bierzesz także udział w video-rozmowach, więc potrzebujesz odpowiedniego tła dla kamerki komputerowej.
Pomieszczenia, w których możemy zorganizować biuro w domu i przeciwności z nimi związane
Jak spostrzegamy potrzeb i wymagań połączonych z organizacją biura w domu jest sporo. Posiadając domowe biuro, przeznaczone do załatwiania papierkowych spraw domowych, jesteśmy w stanie wydołać wszystkim tym wymaganiom. Jeśli nie, stoimy przed istotnym wyzwaniem. Metodą selekcji musimy wyselekcjonować najbardziej właściwe do tego pomieszczenie. Aby Wam to ułatwić opisujemy najczęstsze wady i zalety indywidualnych wnętrz:
Salon – serce domu, tu wszystko się dzieje i wydawałoby się, że jest dobrym miejscem na urządzenie biura w domu. Ale sami oceńcie.
Zalety – salon jest największym pomieszczeniem, dlatego najłatwiej jest nam ulokować ponadprogramowe wyposażenie. To tutaj znajdujemy najwięcej miejsca na dokumenty i na rozstawienie laptopa lub komputera. Często jest także urządzony w stół z krzesłami, którym możemy posłużyć się do pracy zdalnej a w szczególności biurowej.
Wady – ciągły hałas tętniącego życiem salonu może nam przeszkadzać i odwodzić naszą uwagę od pracy. Tym samym praca przy ławie nie należy z pewnością do zbyt komfortowych i na dłuższą metę może wywołać u nas bóle kręgosłupa lub drętwienia nóg. Na pewno z takiej opcji nie powinni korzystać prezesi, handlowcy ani osoby korzystające z wideokonferencji.
Sypialnia – najbardziej osobisty punkt w całym domu. Kojarzy się nam z wypoczynkiem i relaksem.
Zalety – jest idealnym miejscem, aby odkryć spokój do pracy wymagającej skupienia. Poza tym, jest to rzadko odwiedzane miejsce przez gości i pozostałych domowników przez co możemy sobie pozwolić na większą indywidualność w tworzeniu biura w domu, oczywiście jeśli mamy na to miejsce.
Wady – w przypadku gdy jesteśmy zmuszeni pracować na łóżku, sprawdza się jedynie praca w krótkich sesjach. Kilkurodzinny maraton online nie ma możliwości istnienia. Oprócz tego bez właściwego miejsca na laptop nie popracujemy z użyciem myszki a sam komputer też może się nam przegrzewać, jeśli kładziemy go na pościeli lub na kolanach. Same towarzystwo łóżka może także rozleniwiać śpiochów.
Pokój dziecięcy – prawie zawsze znajduje się biurko idealne do naszej pracy… ale znajdują się w nim także zabawki i inne rzeczy dziecięce:
Zalety – mamy do dyspozycji biurko z fotelem bez konieczności kupowania indywidualnych mebli
Wady – jak pogodzić naszą pracę z obecnością dzieci i ich potrzebami? Jest to istotny problem. Dzieci mogą w tym samym czasie się bawić lub musieć odrobić lekcje. Im większa liczba pociech w domu, tym sprawa staje się bardziej skomplikowana.
Kuchnia – praca zdalna z kuchni jest pewną opcją ale chyba posiada najmniej zalet. Najwięcej pozytywnych cech posiada, jeśli mówimy o kuchni połączonej z pokojem dziennym. Poza tym ciężko jest się doszukać więcej pozytywów. Pierwszą wadą jest pozycja w jakiej siedzimy i to na czym siedzimy. Drewniane krzesła kuchenne czy hokery kuchenne są na dłuższą metę nie wygodne. Poza tym w kuchni ciągle ktoś się kręci, robi sobie coś do jedzenia. To nie wpłynie dobrze na jakość naszej pracy.
Nie zapominajmy o innych pomieszczeniach w naszym domu, które niektórzy posiadamy. Mowa oczywiście o pokoju gamingowym czy coraz częściej spotykanym pokoju dla gości. Alternatywa jednego takiego pomieszczenia jest jednoznaczną superlatywą. Możemy go w każdej chwili przeistoczyć na biuro w domu i weselić się własnym, w 100% indywidualnym home office.
Nieskomplikowany strategia na ukształtowanie biura w domu
Jeśli w trakcie organizacji biura w domu, napotkałeś któryś z wyszczególnionych powyżej problemów, skorzystaj z proponowanych przez nas rozwiązań. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich byłoby wyposażenie swojego domu w mały kącik biurowy.
Zakup nowego lub używanego biurka – współczesne biurka nie przypominają już biurek sprzed dekady, są mniejsze, węższe i sporo zgrabniejsze, dlatego łatwiej jest znaleźć dla nich miejsce. Ustawiając je na uboczu, w odosobnionym miejscu w komplecie z fotelem obrotowym lub miękkim tapicerowanym krzesłem, stworzymy idealne miejsce na domowe biuro. I co bardzo istotne nie musimy za każdym razem, kończąc pracę, zbierać wszystkich rzeczy. Bez problemu możemy je zostawić na miejscu i na drugi dzień po prostu do nich wrócić. Polecamy w szczególności funkcjonalne biurko HIDE, które po złożeniu zajmuje odrobinę więcej miejsca niż półka na ścianie.
Zakup fotela komputerowego – ukształtowanie zestawu biurka z fotelem obrotowym jest wymarzonym rozwiązaniem. Gdy jednak okaże się, że pomimo najlepszych chęci nie mamy na to miejsca a mamy w salonie stół z krzesłami, rozwiązaniem jest zamiana klasycznego krzesła na fotel komputerowy. Luksus kilkugodzinnej pracy zmieni się diametralnie a fotel, nie zajmie dużo przestrzeni. Gdy nie będzie już przydatny możemy go zwyczajnie złożyć, schować w karton i przechować do kolejnego razu, kiedy będzie potrzebny lub zachować na przyszłość dla dorastających dzieci.
Zakup stolika pod laptop – dla osób zmuszonych pracować przy salonowej ławie jak dla tych, którzy wybrali na domowe biuro swoją sypialnię, polecamy praktyczne stoliki pod laptop. Stoliki świetnie sprawdzają się w każdej pozycji i są stosunkowo niedrogie. Zajmują mało miejsca i przydadzą się także podczas korzystania z laptopa poza godzinami pracy. Stolik z laptopem, postawiony na blacie ławy, podwyższy nam widok ekranu, dzięki czemu zaczniemy przybierać wygodniejszą i bardziej naturalną pozycję podczas pracy. Polepszy nasz komfort i obniży dolegliwości powstałe z niewygodnej pozycji. W sypialni, stolik pod laptop umożliwi nam korzystanie z laptopa w zestawie z myszką oraz zapobiegnie przegrzewaniu się komputera, który jeśli znajduje się w niewłaściwej pozycji ma do tego tendencje.
Zastosowanie parawanu – świetnie odseparuje nas od reszty domu. Sprawi, że otoczenie nie będzie nas rozpraszać ani odwodzić naszej uwagi. Parawan pokojowy jest także dobrym rozwiązaniem jako tło dla kamerki komputerowej podczas telekonferencji. Jeśli nasza praca wymaga od nas częstych video-rozmów powinniśmy zadbać o odpowiedni drugi plan widoczny za naszymi plecami. Niejednokrotnie zdarzały się mniej lub bardziej śmieszne wpadki z tym związane. Współczesne wzory parawanów są także same w sobie bardzo intrygujące i dodatkowo upiększają nasze wnętrza.
Domowe akcesoria, które przystroją i udoskonalą nasze biuro w domu
Nie zawsze udaje się nam zmienić umeblowanie tak, aby zmienić wnętrze w domowe biuro, ale bez większych zmian także możemy zaaranżować ulubiony i miły dla oka kącik do pracy. Pomóc nam w tym mogą drobne elementy wyposażenia lub niektóre ozdoby. Ciekawa jest alternatywa zawieszenia obrazu na korku.
Z jednej strony obraz prezentuje wybrany przez nas motyw, pejzaż lub grafikę a z drugiej może posłużyć jako tradycyjna tablica korkowa do zbierania i przypinania najważniejszych wiadomości. Takie rozwiązania dwa w jednym zawsze są mile widziane. Pamiętajmy również o kwiatach. Ich obecność poprawia nam humor i pięknie ozdabia nasze otoczenie, dlatego powinniśmy je uwzględnić w swojej aranżacji. Mamy nadzieje, że chociaż w części rozwiązaliśmy wasze problemy lub przynajmniej pomogliśmy w ich rozwiązaniu. Pamiętajcie jednak, że oprócz właściwej organizacji biura w domu, najważniejsze jest odpowiednie nastawienie do pracy zdalnej i pozytywne myślenie.