Jak czyścić krzesła tapicerowane?
Krzesła tapicerowane wyróżniają się nie tylko estetyką i doskonałym wyglądem – ich ogromną zaletą jest także wygoda. Nic zatem dziwnego, że tapicerowane krzesła coraz częściej goszczą w naszych jadalniach i pokojach – jedynym problemem z nimi związanym jest kwestia czyszczenia. Odświeżanie i czyszczenie tapicerki bywa zadaniem czasochłonnym i skomplikowanym, ale na szczęście doświadczenia wielu pań domu oraz specjalistów w dziedzinie mebli zaowocowały gotowymi rozwiązaniami, które można skutecznie i bezpiecznie stosować w swoim domu. Jak zatem wyczyścić krzesła tapicerowane?
Czyszczenie krzeseł tapicerowanych – ważny jest materiał
Krzesła tapicerowane czyści się różnymi metodami – wynika to z faktu, że priorytetem przy wyborze odpowiedniego rozwiązania jest konkretny typ materiału, z którego wykonano obicie. Aktualnie na rynku znaleźć można dziesiątki różnych specjalistycznych preparatów, pianek i specyfików przeznaczonych do pielęgnacji konkretnych materiałów. W sklepach nabędziemy wiele efektywnie działających środków do skór oraz tkanin, ale nieco więcej trudności sprawi zdobycie odpowiedniego płynu do czyszczenia weluru, aksamitu czy pluszu. Tutaj należy sięgnąć po domowe, sprawdzone sposoby i wykorzystać roztwór amoniaku. Wystarczy łyżka rozpuszczona w połowie litra zimnej wody, aby uzyskać doskonały płyn do usuwania zabrudzeń na materiałach „z włosem”. Pamiętać trzeba jedynie, że nie należy czyścić ich „pod włos” i po zakończeniu usuwania plan wyczesać tapicerkę miękką szczotką.
Jak wyczyścić krzesła tapicerowane? Preparaty warto testować!
Krzesła tapicerowane czyści się w praktyce tak samo, jak w przypadku odzieży. Najłatwiej jest uporać się ze skórą naturalną – ten materiał jest bardzo odporny na działanie wilgoci i trudno go zaplamić. Zaschnięte zabrudzenia można usunąć z pomocą ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub za pomocą specjalnych preparatów. Nieco trudniej będzie w przypadku bawełny, wełny i lnu – naturalne włókna bardzo łatwo nasiąkają i przyjmują plamy. Większość zabrudzeń po jedzeniu można usunąć za pomocą szmatki czy gąbki nasączonej łagodnym detergentem, ale wino lub kawa wymagają szczególnego traktowania. Takie plamy najprościej wyczyścić roztworem kwasu cytrynowego lub specjalnym środkiem do czyszczenia trudnych zanieczyszczeń. Atramenty i tusze można wywabiać z tkanin za pomocą gliceryny. Stosując preparaty dostępne w handlu i przygotowane przez siebie roztwory, zawsze warto je przetestować na tkaninie – w większości przypadków nie możemy być pewni jak konkretna substancja zareaguje z tkaniną lub nałożonym na nią barwnikiem. Przed właściwym czyszczeniem trzeba zaaplikować odrobinę środka czyszczącego na niewidoczny skrawek tapicerki i upewnić się, że materiał nie zostanie uszkodzony, a barwnik nie puści w wyniku reakcji chemicznej.
Pielęgnacja mebli tapicerowanych – drewno i metal też wymaga czyszczenia
Czyszczenie krzeseł tapicerowanych nie może ograniczać się jedynie do wywabiania plam i odświeżania tkanin. Jednocześnie trzeba zadbać o czystość całej konstrukcji mebla. Zwykle nie wymaga to szczególnie skomplikowanych zabiegów. Krzesła o konstrukcji drewnianej i metalowej można myć miękką szmatką nasączoną wodą z delikatnym detergentem lub specjalnym płynem do czyszczenia. Warto zaopatrzyć się także w środek do odświeżania politury, który składa się z olejków rozpuszczonych w benzynie – po nałożeniu i odparowaniu takiego preparatu można zabezpieczyć drewno z pomocą oleju lnianego.
Krzesła
Krzesła metalowe
Stoły