Czym różni się konsola od toaletki – różnice i wspólne cechy

Te niewielkie meble, budują niepowtarzalny styl naszych mieszkań, mowa oczywiście o ponadczasowej konsoli oraz funkcjonalnej toaletce. Chociaż jako meble nie są niezbędne to wnoszą do pomieszczeń wiele klasy i wyrabiają nadzwyczajne sposobności urządzenia pustego miejsca przy ścianie. Poznajcie kilka odsłon tych wspaniałych fragmentów wyposażenia i poznajcie się bliżej.

Powrót do historii, czyli tradycyjna konsola i toaletka wracają na salony

Zarówno konsola jak i toaletka to nietypowy rodzaj mebli przyściennych, które kiedyś służyły do wypełnienia pustej przestrzeni pod ścianą, między oknami oraz długich korytarzy. Obie zostały ukształtowane jako meble ekskluzywne i mało powszechne. Kiedyś wypełniały wnętrza pałaców lub pokoje dam, dziś ich funkcja nie została zbytnio zmieniona, ponieważ nadal są produktem bardzo eleganckim, choć łatwo dostępnym i legendarnym.

Dzisiaj możemy je zobaczyć zaaranżowane w szalenie modnym salonie lub jako mebel do przedpokoju. Pierwsza różnica polega na tym iż konsole z reguły częściej możemy spotkać w korytarzu ale także w pokoju dziennym.  Toaletka zazwyczaj ozdabia wnętrze sypialni lub dużych łazienek. Nie zawsze jest to jednak sztywna reguła. Zdarza się, że toaletka wypełnia aranżację przedpokoju w zastępstwie konsoli i na odwrót. Niejednokrotnie w mniejszych sypialniach konsola pełni funkcję toaletki, głównie z tego względu, że jest węższa. Zdarza się nawet, że posiada tylko dwie nogi, co bardzo oszczędnie wpływa na powierzchnię.

Konsola i toaletka, czyli meble z alternatywą

Lekka konsola razem z praktyczną toaletką posiadają wiele możliwości do wykorzystania we wnętrzu. To staje się z pewnością ich wspólną cechą – funkcjonalność i uniwersalność. Pomogą umeblować nawet mały i nieciekawy zakątek pomieszczenia.

Obie mogą uatrakcyjnić puste wnętrze, posłużyć jako konstrukcja do postawienia dekoracji czy spełnić rolę typowej toaletki, wypełnionej kosmetykami. Podstawowa różnica wynika przede wszystkim w wyposażeniu wybranego mebla. Konsola do przedpokoju jest na ogół mniejsza i posiada prostszą formę natomiast toaletka zaopatrzona jest w szuflady i bardzo często w zestawie jest lustro. Do konsoli musimy je po prostu dokupić ale bez wątpienia warto, ponieważ lustro powiększa optycznie wnętrze (świetne posunięcie przy wyposażaniu wąskich korytarzy czy łazienek) oraz odbija światło co bardzo rozświetla pomieszczenie. W dodatku lustro kupowane osobno możemy powiesić w inny sposób niż standardowo, czyli poziomo, pionowo lub w ogóle wybrać model z całkiem innej bajki niż konsola czy toaletka. Toaletki powinny także być wykonane z bardziej odpornych materiałów aby były odporne na zdarzające się przypadki, takie jak wylanie perfum czy kremów.

Różne style, różny image ale jeden świetny efekt konsoli oraz toaletki

Następna różnica jaką możemy zauważyć jest metoda wykonania konsoli oraz toaletki. Konsole są meblem z długą tradycją dlatego ich sposób wykończenia jest bardziej stereotypowy. Częściej możemy natknąć się konsole z zaokrąglonym blatem i finezyjnymi nogami w stylu klasycznym, prowincjonalnym lud prosto ze średniowiecznego pałacu. Co prawda producenci mebli pragną dostroić image konsoli do nowoczesnych standardów i kreują bardziej nowoczesne wzory z użyciem chromowanych podstaw i szkła, jednak nie jest to jeszcze tak modne jak typowa wersja.

Toaletka do sypialni jest młodsza i w ciągu ostatnich lat nie straciła na wziętości. Podąża za modą z roku na rok przez co na rynku możemy spotkać wiele modeli w stylu skandynawskim, prowansalskim czy rustykalnym. W większości przypadków spotykamy toaletki w kolorze białym w połączeniu z naturalnym odcieniem drewna. Pamiętajcie tylko, że jeśli zdecydujemy się już na wyposażenie naszego wnętrza w konsole lub toaletkę to nie powinniśmy przytłaczać ich obecności innymi meblami.

Konsola świetnie wygląda, kiedy to ona stanowi główną część aranżacji przedpokoju lub dopełnia stylizację salonu wraz z innymi meblami takimi jak ławy, stoły czy meblościanki. Toaletka jako unikalny mebel będący pragnieniem każdej kobiety, powinien przyciągać wzrok i zachwycać odwiedzających naszą sypialnię.

 

ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZE KONSOLE I TOALETKI

 

POWIĄZANY POST

Wolnostojące szafy przesuwne – szybki i oszczędny sposób na zorganizowanie miejsca do przechowywania

W dzisiejszych czasach coraz częściej poszukujemy efektywnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni w naszych domach lub biurach. Przechowywanie ubrań, akcesoriów…

Ażurowe fronty meblowe, czyli najnowszy trend w meblarstwie

Współcześnie, projektowanie wnętrz staje się coraz bardziej twórcze i innowacyjne. Jednym z najnowszych trendów w tej dziedzinie są delikatne i…

Do jakich wnętrz pasuje stół z ceramicznym blatem?

Stół z ceramicznym blatem to nadzwyczaj designerski model stołu, zaplanowany z reguły do współczesnych i nadzwyczajnych wnętrz. Blat wykonany z…

Jak odmienić wnętrze za pomocą dekoracji z rattanu

Drobne dekoracje z rattanu to piękny sposób na wprowadzenie do wnętrza ciepłego klimatu. Kosze na owoce, doniczki na rośliny, lampy…