Jak dbać o fotele tapicerowane, by służyły jak najdłużej

Meble tapicerowane, takie jak kanapy i fotele do salonu, wymagają odpowiedniego czyszczenia, które należy dostosować do typu wykorzystanej tkaniny obiciowej. Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób dbać o fotele tapicerowane, jak je czyścić oraz zabezpieczać, by służyły jak najdłużej gwarantując komfort odpoczynku oraz miły dla oczu wygląd.

Fotel tapicerowany z podnóżkiem

Dlaczego warto kupić fotel tapicerowany?

Meble tapicerowane są uniwersalne i ponadczasowe. Dzięki ogromnej różnorodności dostępnych materiałów obiciowych można bez problemu wyszukać i kupić świetny fotel tapicerowany, który stanie się rewelacyjnym uzupełnieniem aranżacji salonu lub pokoju dziennego. Fotel tapicerowany to również bardzo dobre i użyteczne uzupełnienie do pokoju niemowlęcego, ponieważ odpowiednio dobrany umożliwia rodzicowi wygodną i komfortową pozycję, choćby podczas karmienia. Fotele tapicerowane są lubiane głównie ze względów estetycznych i designerskich, bo z łatwością dopasujesz je do każdej aranżacji, od klasycznego stylu vintage, aż po nowoczesne minimalistyczne wnętrza utrzymane w industrialnym stylu. Jednakże nie tylko dlatego warto kupić fotel tapicerowany. Bardzo dużą zaletą foteli tapicerowanych są też nowoczesne tkaniny obiciowe, które bardzo łatwo utrzymać w czystości i dobrym stanie.

Meble tapicerowane

Rodzaje tkanin tapicerskich

Rodzaje tkanin tapierskichObecnie na rynku mebli tapicerowanych dostępne są zróżnicowane tkaniny obiciowe – ich wybór jest bogaty również pod względem kolorystyki, jak również faktury i wytrzymałości. Wśród typów tkanin tapicerskich znajduje się klasyczna skóra naturalna lub sztuczna skóra, nazywana również mianem eko-skóry. Jest to gustowny i ponadczasowy materiał obiciowy, który rewelacyjnie sprawdza się w różnorodnych aranżacjach. Innym materiałem jest szenil, czyli gruby i miękki materiał, który na meblach wyglądem może przypominać nieco sztruks. Wśród typów klasycznych tkanin tapicerskich można natknąć się również na welur, który świetnie sprawdza się w aranżacjach vintage. Naturalnie, tkaniny obiciowe używane w meblach tapicerowanych są również bardziej nowoczesne. Oczywiście wskazane jest zwrócić uwagę na alcantara oraz mikrofaza. W przypadku pierwszej takiny, czyli alcantary, powinno się nią zainteresować ze względu na wyjątkową trwałość tego materiału i odporność na przetarcia, natomiast główną zaletą mikrofazy jest fakt, że to doskonały materiał dla alergików. Oczywiście rozmaitość rodzajów tkanin tapicerskich jest znacznie szersza i warto przed wyborem zasięgnąć porady osoby, która posiada doświadczenie w dobieraniu najlepszych rozwiązań.

Jak dbać o fotele tapicerowane

Pielęgnacja foteli tapicerowanych

Meble tapicerowane, w tym fotele tapicerowane, to znaczący element aranżacji wnętrza, warto więc o nie zadbać, by służyły nam jak najdłużej. Pielęgnacja foteli tapicerowanych jest relatywnie prosta i nie wymaga sporego nakładu pracy. Bieżące czyszczenie foteli tapicerowanych powinno sprowadzać się jedynie do odkurzania ich w czasie codziennego sprzątania mieszkania – pozwoli to na uniknięcie rozwoju roztoczy z osadzającego się na meblach kurzu.

Krem do pielęgnacji mebli skórzanychW przypadku foteli tapicerowanych skórą warto rozszerzyć tę pielęgnację o przemywanie mebli wilgotną, bawełnianą ściereczką. Pamiętaj jednak by wystrzegać się nadmiaru wody! Skóra, którą jest obity fotel, w połączeniu z zbyt dużą ilością wody może się odbarwić lub mogą powstać nieestetyczne zacieki. W przypadku foteli tapicerowanych tkaninami powinno się używać specjalnych proszków do prania tapicerki lub ich domowych odpowiedników. Wśród przepisów na domowe środki do czyszczenia foteli tapicerowanych może znaleźć się najzwyklejsza, ciepła woda z niewielką ilością proszku do prania ubrań. Ciekawostką jest, że w przypadku domowego prania mebli tapicerowanych o wiele lepiej sprawdza się ściereczka stworzona z firanki. Jeżeli materiał tapicerski posiada „włoski” należy koniecznie pamiętać o późniejszym wyczesaniu ich, dzięki czemu tkanina zachowa swój pierwotny wygląd i unikniesz nieestetycznych smug. Fotele tapicerowane będą służyły Ci bardzo długo jeżeli będziesz pamiętać o systematycznej pielęgnacji oraz niezwłocznym usuwaniu pojawiających się plam.

AVEL TEXTILES Protector 400W przypadku, gdy chcesz zacząć czyszczenie nowych mebli tapicerowanych koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta, poznaj rodzaj tkaniny tapicerskiej oraz zrób próbę na niewidocznym elemencie mebla, by przetestować jak zachowa się materiał. Zadbane i czyste meble tapicerowane to nie tylko piękny wygląd przez długie lata, lecz też dbałość o zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

POWIĄZANY POST

Jakie krzesła wybrać do stołu loftowego z drewnianym blatem?

Stół loftowy z drewnianym blatem to kwintesencja nowoczesnego designu i industrialnej estetyki. Łączy surowość materiałów z naturalnym ciepłem drewna, tworząc…

Jak dopasować lustro łazienkowe do wielkości umywalki? Poradnik aranżacyjny

Dobór lustra łazienkowego w odniesieniu do umywalki to ważny element, który wpływa na ostateczny wygląd oraz funkcjonalność całego pomieszczenia. Zbyt…

Jak hokery mogą wzbogacić Twoją kuchnię: styl i funkcjonalność na co dzień

Hokery kuchenne to coś więcej niż wygodne siedziska – potrafią całkowicie odmienić wygląd i funkcjonalność przestrzeni. Dzięki dobrze dobranym hokerom…

Poszukiwanie idealnego stołu do jadalni na święta – poradnik zakupowy

Święta to wyjątkowy czas, kiedy jadalnia staje się centrum domu – to tutaj zbierają się bliscy, dzielimy posiłki i prowadzimy…