Jak urządzić małe domowe biuro? Kilka podstawowych zasad

Planowanie aranżacji mieszkania to tak naprawdę pracochłonne i skomplikowane zajęcie. Mnóstwo pomieszczeń pełniących przeróżne funkcje, odmienne pomysły na aranżację oraz jedno zakończenie – by mieszkanie wyglądało harmonijnie i tchnęło rozkoszną, domową aurą. Gospodarując przestrzenią w domu wiele osób zastanawia się nad wydzieleniem pomieszczenia do pracy, takiego domowego biura czy gabinetu. To dobry pomysł, jeżeli mamy ewentualność zaaranżować w taki sposób oddzielny pokój. Co zrobić, jeżeli tego pokoju jednak nie mamy? Jak umeblować małe domowe biuro? Istnieje parę sposobów, które pozwolą zorganizować przestrzeń do pracy.

Wybierz idealne miejsce do pracy

Posiadanie osobistego, nawet małego, biura w domu, to prawdziwa wygoda, którą doceni każdy. Bez znaczenia, czy pracujesz w domu tylko czasami, czy pracujesz jako freelancer, czyli całkowicie zdalnie wykonując swoją pracę, świetne miejsce do pracy pozwoli Ci na odpowiednie uporządkowanie przestrzeni i skoncentrowanie się na pełnionych zadaniach. Idealne miejsce do pracy powinno być nade wszystko oddalone od łóżka. Może zabrzmi to dziwnie, jednak wielokrotnie udowadniano, że praca w łóżku, a nawet oglądanie telewizji, zaburza zdrowy sen. Jeżeli urządzasz idealne miejsce do pracy w sypialni, to koniecznie pomyśl nad przenośną ścianką działową lub parawanem, który pozwoli na utworzenie pewnego rodzaju bariery i rozgraniczenia.

Co więcej nie należy ulegać pokusie utworzenia małego, domowego biura po prostu tam, gdzie jest odrobina wolnej przestrzeni. Praca tuż przy telewizorze lub w bezpośrednim sąsiedztwie z wejściem do dziecinnego pokoju, to nie jest najlepszy wybór. Idealne miejsce do pracy w domowym biurze musi zapewniać przynajmniej minimum spokoju oraz komfortu, byś mógł zebrać myśli i skoncentrować się. Powinno się także pomyśleć o postawieniu biurka w okolicy okna, aby miejsce twojej pracy w domu było odpowiednio doświetlone.

Znajdź meble do domowego biura

Urządzając domowe biuro, nawet jeśli będzie to proste i minimalistyczne biurko postawione gdzieś pod ścianą, w kąciku przy regale z książkami, należy zastanowić się nad właściwymi meblami. Naturalnie podstawą jest biurko. Jeżeli nie chcesz nadmiernie obciążać przestrzeni salonu, czy sypialni masywnym biurkiem ze sporą ilością szuflad i półek, wskazane jest wybrać proste biurko na nóżkach typu patyczak z podręczną szufladą na drobiazgi i dokumenty. Dobrym rozwiązaniem są też kontenerki pod biurko, które dzięki swojej mobilności możesz swobodnie przenosić i ustawiać według własnych potrzeb. Wybierając meble do domowego biura zastanów się również nad wygodnym i nowoczesnym krzesłem, jeśli pracujesz w domu tylko dorywczo.

Osoby, które pracują w domowym biurze przez większość dnia powinny zadbać o własny kręgosłup i wygodę, i wybrać odpowiednio dostosowany fotel biurowy. Planując zakup mebli do biura zastanów się również nad zaaranżowaniem ściany przy której będzie stało biuro. Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni to podstawowa reguła przy aranżowaniu małego, domowego biura. Podręczna półka na segregator, tablica kredowa lub korkowa, to świetne rozwiązania pozwalające na zyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania. W momencie, gdy masz ewentualność wykorzystania większej przestrzeni, warto rozważyć nieduży regał na dokumenty lub komodę biurową.

Zadbaj o funkcjonalność i wygodę

Nieduże, domowe biuro nie musi być nudnym biurkiem, krzesłem i lampką. Zadbaj o własną wygodę i komfort pracy, a bez wątpienia będzie to służyć Twojej efektywności oraz kreatywności. Urządzając małe, domowe biuro postaraj się znaleźć miejsce, w którym uda Ci się postawić jakąś niewielką, zieloną roślinkę lub ramkę z ulubionym cytatem, który będzie motywować do działania.

Czasem tak niewielkie drobiazgi potrafią wprowadzić zupełnie inną atmosferę, a co za tym idzie, polepszyć stan ducha w czasie pracy. By uniknąć bałaganu, który wielokrotnie denerwuje w domowym biurze, pomyśl o segregacji dokumentów i akcesoriów biurowych w specjalne pojemniki, pudełka czy segregatory. Warto postarać się aby były one spójne designersko z wystrojem wnętrza oraz Twoimi własnymi upodobaniami. Domowe biuro można stworzyć bardzo małym nakładem pracy, wystarczy, że kreatywnie podejdziesz do tego tematu oraz wyraźnie ustalisz cele jakie powinna spełniać ta przestrzeń. Po pierwsze postaw na swoją wygodę i spokój w czasie pracy – postaraj się odseparować od codziennych, domowych rozpraszaczy przy użyciu parawanu, ścianki, czy nawet zwykłego regału. Pamiętaj również o wkomponowaniu domowego biura w styl, który przeważa w danym pomieszczeniu, by przestrzeń do pracy stała się integralną częścią mieszkania. Możesz eksperymentować i sprawdzać różnorodne rozwiązania, najważniejsze jest, aby można było w Twoim małym, domowym biurze skoncentrować się na pracy, którą sobie zamierzysz.

POWIĄZANY POST

Wolnostojące szafy przesuwne – szybki i oszczędny sposób na zorganizowanie miejsca do przechowywania

W dzisiejszych czasach coraz częściej poszukujemy efektywnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni w naszych domach lub biurach. Przechowywanie ubrań, akcesoriów…

Ażurowe fronty meblowe, czyli najnowszy trend w meblarstwie

Współcześnie, projektowanie wnętrz staje się coraz bardziej twórcze i innowacyjne. Jednym z najnowszych trendów w tej dziedzinie są delikatne i…

Do jakich wnętrz pasuje stół z ceramicznym blatem?

Stół z ceramicznym blatem to nadzwyczaj designerski model stołu, zaplanowany z reguły do współczesnych i nadzwyczajnych wnętrz. Blat wykonany z…

Jak odmienić wnętrze za pomocą dekoracji z rattanu

Drobne dekoracje z rattanu to piękny sposób na wprowadzenie do wnętrza ciepłego klimatu. Kosze na owoce, doniczki na rośliny, lampy…