Jak wybierać łóżka dla dzieci.
Łóżka dla dzieci, które tak pieczołowicie i z trudem są wybierane przez rodziców, spełniają swoją funkcję jedynie około dwóch-trzech lat. Po tym jakże ważnym dla rozwoju dziecka czasie staje się za małe i przychodzi pora, by wymienić je na coś większego. To drugie łóżko może służyć dziecku o wiele dłużej. A wybór drugiego i kolejnego łózka to sprawa tylko pozornie prostsza niż za pierwszym razem.
Czym są łóżka dla dzieci
Wbrew pozorom spanie to ostatnia rzecz, o jakiej myśli dziecko w kontekście łóżka. Na co dzień mebel ten służy równie dobrze do jedzenia, czytania, zabawy, rozładowywania nadmiaru energii. Może być też statkiem kosmicznym, rakietą, samochodem, pałacem księżniczki, okrętem na wzburzonym oceanie i wszystkim tym, co podpowiada dziecięca fantazja.
Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom małych klientów, dlatego w sprzedaży są nie tylko tradycyjne prostokątne łóżka. Można znaleźć też łóżko w kształcie np. samochodu lub utrzymanego w stylistyce odpowiadającej małej księżniczce.
Nie tylko wygląd się liczy
Łóżka dla dzieci muszą być przede wszystkim bezpieczne. Pamiętajmy, że dziecko prawdopodobnie oprócz spania, będzie w nim robiło różne inne rzeczy. Nigdy nie wiadomo, kiedy zacznie skakać po materacu, lub co gorsza, z impetem wskakiwać na łóżko. Słaba konstrukcja nie wytrzyma tak gwałtownego nacisku i zapadnie się. Trzeba też zwrócić uwagę na wykończenia, zdecydowanie lepiej jest, gdy zamiast ostrych kantów na krawędziach i narożnikach znajdują się delikatne zaokrąglenia. Niebagatelne znaczenie ma także materiał, z którego łóżko zostało wykonane. Aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku, należy sprawdzić czy mebel posiada atesty.[big_title]Sen to zdrowie[/big_title]
Dziecięcy pokój rzadko kiedy rozmiarami przypomina salon, dlatego meblując go staramy się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W przypadku dziecięcych łóżek do małego pokoju świetnie sprawdza się opcja szuflad pod materacem, gdzie można chować zabawki, pościel, lub co tylko dziecku przyjdzie do głowy. Innym rozwiązaniem jest łóżko na antresoli. Pod spodem można wówczas urządzić dziecku kącik do nauki. Jeśli w jednym pokoju musi mieszkać dwoje dzieci, świetnie sprawdzi się łóżko piętrowe.
Jak w praktyce wygląda kupno łóżka dla dziecka
Nie zapominajmy, że łóżko dla dziecka ma służyć właśnie dziecku. Nie jest dobrym pomysłem dorosła wyprawa po dziecięcy mebel. Lepiej sprawdza się opcja, gdy dziecko wybiera łóżko, które mu się podoba, a dorośli kontrolują, czy spełnia wszystkie ich wymogi. Także dobór materaca powinien być sprawą dorosłych, ale już wybór pokrowca można pozostawić dziecku.