Jakie wady i zalety mają łóżka piętrowe?

Piętrowe łóżko to upragnione miejsce do spania, będące marzeniem każdego dorastającego dziecka. Ewidentnie ze względu na swoją budowę i możliwości posiadają one szereg zalet, ale zdarza się, że dla niektórych klientów mogą okazać się uciążliwe. Z tego właśnie powodu powstał ten artykuł, aby określić Wam najważniejsze zalety i nieliczne wady jakie to łóżko posiada.

Najistotniejsze zalety łóżka piętrowego

Łóżka piętrowe to dużo ciekawsza wersja zwykłego łóżka dziecięcego, ale przeznaczona także dla młodzieży i dorosłych. Na początku powinniśmy wspomnieć o tym, iż możemy spotkać się z dwoma rodzajami łóżek piętrowych. Pierwsza wersja oparta jest na systemie sytuowania łóżka na wyższym poziomie ale z wolną powierzchnią znajdującą się pod nim. Druga aczkolwiek składa się z dwóch łóżek umieszczonych bezpośrednio jedno pod drugim. Są to łóżka pojedyncze lub łóżka jednoosobowe i dwuosobowe. Z całą pewnością najlepszą zaletą łóżek na piętrze jest funkcjonalność . Pomimo, że łóżka piętrowe są gabarytowo większe, lub przynajmniej takie się wydają, to oszczędzają więcej miejsca. W pierwszej opcji możemy spożytkować miejsce pod łóżkiem na przechowywanie zabawek, zabawę lub ustawianie biurka dla dzieci.

Drugi model bazujący na dwóch lub więcej miejscach do spania, pozwoli zaoszczędzić miejsce na podłodze w przeciwieństwie do kilku pojedynczych łóżek zestawionych w pokoju obok siebie. Ewidentnie jest to najważniejsza zaleta tego typu łóżek. Oprócz tego łóżka na podniesieniu wyglądają bajkowo i poruszają dziecięcą fantazje. Kto z nas nie śnił o tym, aby urządzić w takim łóżku swoją osobistą kryjówkę pod rozwieszonymi kocami? Teraźniejsi konsumenci mają ułatwione zadanie, ponieważ znane aktualnie łóżka piętrowe mają na ogół nietypowe kształty. Modne są łóżka domki lub łóżka z antresolą przypominające domki na drzewie. Takie wyposażenie na pewno przystroi każdy pokój dziecięcy. Kolejną zaletą jest ich elastyczność co oznacza, że taki rodzaj łóżka wspaniale nada się zarówno jako łóżko dla dziewczynek jak i chłopców. Jeśli jednak szukamy łóżka przeznaczonego typowo dla jednej płci to rekomendujemy wybór modeli w należytych kolorach.

Dwu- lub kilkuosobowe łóżka piętrowe

Ze względu na ważną cechę jaką jest wyposażenie łóżka w jedno, dwa lub więcej miejsc do spania, łóżko piętrowe może stać się faktycznie niezastąpionym elementem pokoju dla rodzeństwa. Warianty określone dla jednego, dwójki lub nawet trójki dzieci aktywują stanowczo więcej zalet niż klasyczne łóżko piętrowe na antresoli. Zestawione równolegle miejsca do spania oszczędzają znacznie metraż pokoju dziecięcego, co przy większej ilości pociech jest niezwykle istotne. Dobrze wygospodarowane miejsce możemy spożytkować w innym celu: ustawić biurko, regał na zabawki lub standardowo wykorzystać tą powierzchnię do zabawy.

Dwuosobowe łóżka już nas nie dziwią ale łóżko piętrowe urządzone w dodatkową szufladę z funkcją spania to już prawdziwe szaleństwo i ogromne ułatwienie. Zresztą specjalna szuflada ze stelażem może przydać się dla kolegi lub koleżanki, którzy przychodzą czasami na noc. Zwykle , łóżko zaopatrzone w taką ilość miejsc do spania posiada także miejsce do przechowywania pościeli, w formie szuflady lub schowków. Z pewnością jest to dodatkową zaletą łóżek piętrowych.

Łóżka multifunkcyjne, czyli kwintesencja łóżka piętrowego

Aktualnie niesamowicie modne stały się piętrowe łóżka multifunkcyjne, które posiadają w swoim wyposażeniu wiele efektywnych elementów meblowych, będących częścią łóżka. Te uniwersalne łóżka dają nam alternatywa wykonywania wielu czynności z pomocą jednego mebla. I tak na przykład najbardziej popularnym zestawieniem jest łóżko piętrowe z wbudowanym biurkiem.

Na drugim miejscu plasuje się łóżko dwuosobowe z drabinką i dodatkowymi półkami. Jednak zupełnym hitem sprzedaży okazuje się łóżko z dwoma lub więcej miejscami do spania, półkami oraz schodkami. W stopniach bardzo często są ukryte pojemniki do przechowywania. Takie meble wyręcza prawie wszystkie meble korzystne do kompleksowego wyposażenia pokoju dziecięcego przy jednoczesnym, optymalnym oszczędzaniu miejsca. Dzieci uwielbiają także place zabaw, drabinki, zjeżdżalnie i różne zawiłe konstrukcje, po których można się wspinać, a łóżka piętrowe multifunkcyjne bardzo często są wyposażone w takie dodatkowe elementy, co z pewnością jest uznawane jako zalety tego rodzaju łóżek.

Wady łóżek piętrowych

Czy łóżka piętrowe mają jakieś wady? Na myśl przychodzi nam jedynie fakt, że łóżka piętrowe nie koniecznie nadają się dla mniejszych dzieci. W rzeczy samej spełniają one wszelkie normy bezpieczeństwa i dysponują niezbędnymi akcesoriami zabezpieczającymi, ale mimo wszystko mogą okazać się zbyt niebezpieczne dla dzieci poniżej 2 roku życia. Mimo wszystko lepiej aby tak małe dzieci spały na niższym szczeblu.

Samo wchodzenie po drabince lub schodkach powoduje dla nich zagrożenie. Weźcie również pod uwagę wymaganą wysokość pokoju. Łóżko piętrowe postuluje odpowiedniej wysokości pokoju, więc nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Dziecko korzystające z górnego łóżka może wadzić głową o sufit, gdy będzie nierozważne. Oprócz tego łóżko znajdujące się wyżej to wariant należący do mniej wygodnych niż klasyczne łóżka.

Łóżka piętrowe są znakomitą odpowiedzią na potrzeby zarówno dzieci jak i rodziców. Doskonale nadają się jako meble do małego pomieszczenia jak i dużej przestrzeni. Wszystko jest uwarunkowane i zależne od tego, czy na praktycznie zagospodarować miejsce na podłodze czy po prostu uzupełnienić wnętrza pokoju. Pamiętajmy także, że łóżka piętrowe dla dzieci powinny być szczególnie bezpieczne. Warto wziąć pod uwagę atesty, certyfikaty oraz użyte szczegóły właściwe zarówno do wieku dziecka jak i ustawienia łóżka.

POWIĄZANY POST

Do jakich wnętrz pasuje stół z ceramicznym blatem?

Stół z ceramicznym blatem to nadzwyczaj designerski model stołu, zaplanowany z reguły do współczesnych i nadzwyczajnych wnętrz. Blat wykonany z…

Jak odmienić wnętrze za pomocą dekoracji z rattanu

Drobne dekoracje z rattanu to piękny sposób na wprowadzenie do wnętrza ciepłego klimatu. Kosze na owoce, doniczki na rośliny, lampy…

Narożniki na nóżkach – wady i zalety

"Narożniki na nóżkach" to najpopularniejsza forma wypoczynkowych mebli tapicerowanych, poświęconych typowo do zaopatrzenia salonu. Służą jako zamiennik dla niewielkiej kanapy,…

Jaka szafa do małego pokoju to najlepsze rozwiązanie?

Aranżujesz mieszkanie, ale blokuje cię przestrzeń, dlatego każdy mebel musi być wybierany z uwagą i po dokładnej analizie jego wymiarów.…