Japandi – nowatorski styl we wnętrzach
Styl Japandi to coś więcej niż kierunek wnętrzarski, to filozofia i tryb życia, charakteryzujący się zdolnością rezygnowania z rzeczy zbytecznych. Pomimo że wydaje się, iż jest, to zupełnie nowatorski trend aranżacyjny, to zasięgnięty został z jednej z najstarszych kultur na ziemi – a mianowicie z japońskich tradycji. Styl ten zapożycza z estetyki japońskich i skandynawskich wnętrz, biorąc z nich to, co najważniejsze, a mianowicie ich minimalistyczne i naturalne formy mebli, dodatków i przyjemną kolorystykę. Urządzając wnętrze w stylu japandi powinniśmy bliżej poznać się z jego cechami, zrozumieć jego wady i zalety oraz zrozumieć jego naturę. Zapraszamy do przenikliwej i celowej analizy tego trendu w naszym wykonaniu.
Główne cechy wnętrza urządzonego w stylu Japandi
Jak już poprzednio dodaliśmy styl japandi to dialog tradycji japońskiej i skandynawskiej. Specyficzna mieszanka tych dwóch pokrewnych stylów przedstawia tylko to, co najlepsze w każdym z nich, dzięki czemu stylistyka japandi obrazuje się wręcz bezbłędnie. I tak na przykład nawiązując do japońskiego stylu wabi-sabi, polega na naturze przemijania i naturalnych formach. Dzięki sztuce kintsugi prezentuje doświetlone, prawie gołe wnętrza przedstawiające przede wszystkim jak największą ilość wolnej przestrzeni. Jak każdy inny styl wnętrzarski posiada także swoje stałe i najbardziej charakterystyczne cechy.
Oto i one:
• Ocieplony minimalizm, czyli proste bryły, geometryczne linie i okazjonalnie spotykana oszczędność form. Nie jest to jednak oschły, minimalizm znany nam z wyszukanych, współczesnych wnętrz, ale jego wyraźnie ocieplona wersja. Zasada jest taka sama, czyli im mniej, tym lepiej, ale rezultat końcowy jest stanowczo przyjemniejszy dla oka i wywiera cieplejsze doznania.
• Naturalne materiały. Wnętrza japandi wyposażone są tylko w meble i dodatki z naturalnych materiałów. Do na ogół wykorzystywanych należą wyraźnie drewno i rattan, ale w tym stylu bardzo swoiste są również glina, kamień oraz bawełna i len, kojarzone z tamtejszymi regionami.
• Użycie tylko i wyłącznie kolorów ziemi. W sprawy użycia kolorów nie ma żadnych kompromisów, co oznacza, że w aranżacjach stylu japandi nie ma mowy o kolorowych dodatkach albo wyróżniających się tapicerkach mebli. Wszystkie elementy wykonane są w stonowanych kolorach, takich jak beże, kremy, szarości i wszystkie znane nam kolory ziemi.
Dlaczego japandi stał się tak bardzo lubiany?
Kolosalny wpływ na wciąż rosnącą znajomość stylu japandi mają z pewnością takie czynniki jak ciągle narastający poziom stresu wśród ludności oraz minione znaczące wydarzenia dla całej populacji. W trakcie pandemii wirusa „covid” zaczęliśmy postrzegać nasze prywatne domy, jako nasze bezpieczne i osobiste miejsce na ziemi. Potrzeba odpowiedniego wyposażenia naszego domowego azylu stała się również kluczowym dla nas zadaniem. Na dodatek posiadaliśmy i nadal dysponujemy ogromną potrzebom wyciszenia się od zgiełku i natłoku codziennego życia. Takim właśnie zakątkiem bezpieczeństwa dla nas i naszych rodzin może okazać się wnętrze naszego domu umeblowane w stylu japandi. Harmonia, odpoczynek i relaksacja to główne zadanie wnętrz uformowanych w duchu stylu japandi.
Jak zorganizować wnętrze w stylu Japandi
Jeśli szukasz sposobu na urządzenie wnętrz w stylu japandi to w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stopniu chcesz zmienić swoje ówczesne pomieszczenie. Pełna zmiana aranżacji jest w tym przypadku o wiele prostsza i bez wątpienia pozwoli zorganizować bardziej spójne wnętrze japandi. Główną przyczyną jest z całą pewnością fakt, że styl ten charakteryzuje się minimalistyczną formą mebli i dodatków, dlatego lepiej urządzić go na nowo niż uzupełniać jego elementy. Skutek może okazać się niezadowalający i nie do końca odpowiadający jego wzorcom. Urządzając wnętrza w stylu japandi dobieraj stosownie nie tylko meble, ale także akcesoria, ponieważ diabeł tkwi w szczegółach.
Meble w stylu japandi
Szukając mebli tapicerowanych do salonu w stylu japandi, skup się głównie na klasycznych tapicerkach w neutralnych kolorach. Unikaj przeszyć, pikowań oraz jakichkolwiek dodatków. Podłokietniki i wysokie oparcia również nie są mile widziane. Szukaj mebli z niskim siedziskiem oraz o jak najprostszej formie. W przypadku ław oraz stolików kawowych zdecydowanym faworytem są stoliki z litego drewna o owalnym kształcie. Doskonale zaprezentują się także stoliki o strukturze listewkowej- ryflowanej lub wyglądające jakby drewno było zupełnie surowe. Doskonale sprawdzą się również wszelkie stoliki wykonane na wzór stolików skandynawskich. Szukając mebli do jadalni postaw oczywiście na drewniane stoły do jadalni oraz w całości drewniane krzesła lub krzesła rattanowe. Wybieraj najprostsze wersje i modele tych kategorii meblowych. Komody, regały powinny posiadać nietypową formę frontów, a mianowicie powinny być ryflowane albo posiadać niejednolitą strukturę np.: z plecionego ratanu, bambusu lub trzciny.
Dodatki we wnętrzu japandi
Wszelkiego rodzaju dekoracje we wnętrzu zaaranżowanym w stylu japandi to zupełnie samodzielna kategoria tych elementów dekoracyjnych. Tutaj nie możemy poszaleć, a wręcz przeciwnie. Im mniej pojedynczych elementów tym lepiej dla ogólnego wizerunku. Wiązane z tym stylem są przede wszystkim drewniane, kamienne lub ceramiczne figurki, kojarzone z długowiecznością. Donice i osłonki na doniczki powinny wyglądać, jakby rzeczywiście dopiero co opuściły zakład garncarski. Nie zapominajcie również o zieleni. Poprawny rodzaj kwiatów lub krzewów domowych to niezbędną część wyposażenia wnętrza. W wazonach świetnie przedstawią się również naturalne lub sztuczne pampasowe trawy lub pojedyncze gałązki krzewów wiśni, lub podobnej roślinności. Ważnym modułem dekoracyjnym są również dywany, pamiętajcie tylko o właściwej strukturze.
Styl japandi preferuje zgrabne, jednolite dywany z krótkim włosiem lub całkowicie wykonane ze splotu wełny. Najlepiej, jeśli dywan jest tkany ręcznie, dzięki czemu nie unikniemy niedoskonałości. Jak więc widzicie styl japandi jest dość wymagający, pomimo minimalizmu, którym się cechuje. Zdecydowanie wybierają go osoby ściśle związane z poszukiwaniem harmonii w swoim życiu. Wnętrze urządzone w takiej stylizacji z pewnością zachwyci nas połączeniem elegancji, dobrej jakości oraz ładem i spokojem. Z dala od zgiełku miasta, w naszej prywatnej przestrzeni możemy poczuć harmonię i odizolować się od wszystkich męczących bodźców, których doświadczamy na co dzień.