Meble dla niemowląt – kilka drogocennych rad

Pojawienie się nowego członka rodziny to ogromna radość ale też źródło zdenerwowania, by wszystko poprawnie przygotować na ten radosny dzień. Jeżeli spodziewasz się dziecka na pewno od dłuższego czasu zastanawiasz się jak zaaranżować pokój niemowlaka. Aby zagwarantować mu bezpieczeństwo i ciepłą atmosferę, której będzie tak bardzo pożądać. Tak znacząca zmiana w życiu wymaga również zmian w wystroju mieszkania. Oferty mebli dla dzieci są bardzo różnorodne, dlatego też można momentami się pogubić w kompletnym tym szaleństwie. Warto tymczasem pamiętać, że wybierając meble dla niemowlaka priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Owszem, wzornictwo mebli, trend w jakim zostały zaplanowane, ich funkcjonalność to jednakowo istotne kwestie. Jeśli nie wiesz jak wybrać bezpieczne meble dla niemowlaka lub zastanawiasz się jak zorganizować pokój dla noworodka przygotowaliśmy zbiór kilku drogocennych rad, które, mamy nadzieję, ułatwią podjęcie decyzji.

Bezpieczne meble dla niemowląt – na co zwrócić uwagę

Produkty, które są określone dla dzieci, a szczególnie meble dla niemowląt, muszą spełniać ścisłe zasady i instrukcje. Warto mieć świadomość, że certyfikaty bezpieczeństwa wydawane po spełnieniu określonych norm i odbyciu testów mogą także dotyczyć mebli dla niemowląt.

Bezpieczeństwo mebli jest najważniejsze

Urządzając pokój dla niemowlaka warto szukać mebli z certyfikatem bezpieczeństwa CE. Certyfikuje on normy Unii Europejskiej, które zostały wypróbowane przez specjalistów w tej specjalizacji. Przeglądając meble dziecięce zawsze można zadać pytanie o to, czy dane meble dopełniają dyspozycje i będą bezpieczne dla Twojego maluszka. Aby zyskać pewność, że wybrane meble dziecięce nadają się do pokoju Twojej latorośli powinno się również zwrócić uwagę na atesty materiałów takich jak farby i oleje spożytkowane do pokrycia mebli. Istotne jest, by były to produkty na bazie wody, pozbawione w swoim składzie metali ciężkich, by pod względem chemicznym nie szkodziły maluszkowi. Istotną kwestią są również systemy bezpieczeństwa używane w zamknięciach szafek i szuflad, które odegrają bardzo ważną rolę, gdy Twój maluch stanie się nieco bardziej ruchliwy.

Bezpieczne meble dla dzieci

Oczywiście, meble dla niemowląt z szufladami strzegą przed wypadnięciem, dzięki czemu ryzyko urazu jest praktycznie zerowe. Dodatkowo, w sklepach dostępne są różne zabezpieczenia do samodzielnego montażu, które w przyszłości mogą się przyczynić. Według formalnych norm bezpieczeństwa wszelkiego rodzaju komody dla dzieci, szafki oraz dziecięce szafy muszą być pozbawione elementów, które kreowałyby zagrożenie połknięcia. To istotna sprawa, ponieważ maluszkowi wystarczy sekunda, dlatego też promujemy dokładny i przykładny montaż i weryfikacja wszystkich mniejszych detalów.

Kołyski i łóżeczka dla niemowląt czyli bezpieczny sen

Sen dla niemowlęcia jest jedną z podstawowych potrzeb, wskazane jest więc zadbać, by od początkowych chwil w nowym domu był on zdrowy i bezpieczny. Wybór łóżeczka dziecięcego dla niemowląt to jedna z najpiękniejszych chwil w ciągu organizowania dziecięcego pokoiku.

Łóżeczko dziecięce dla niemowląt

Aczkolwiek zanim zachwycimy się pięknymi, bajkowymi dekorami lub klasycznym drewnem o ciepłym wybarwieniu, warto poruszyć pewną istotną kwestię. Bezpieczne łóżeczko niemowlęce musi być właściwie skonstruowane. To jednak w łóżeczku Twoja pociecha będzie spędzać najwięcej czasu, dlatego też musi bezwzględnie zapewniać bezpieczeństwo. Konstrukcja łóżeczek dla niemowląt także podlega określonym regułom. Pierwszą kwestią są oczywiście szczebelki, a raczej odległość między nimi – nie może ona być zbyt mała, zbyt szeroki rozstaw również jest niedopuszczalny, by uniknąć utknięcia rączki lub główki.

Niemowlę w łóżeczku dziecięcym musi być bezpieczne

Dodatkowo, wybierając łóżeczko niemowlęce polecamy zwrócić uwagę na prawdopodobieństwo regulacji wysokości. W większości wypadków łóżeczka mają umożliwiają na trzystopniową regulację, którą modyfikujemy wraz z rozwojem naszej pociechy. Warto cierpliwie się temu przyglądać by ustrzec się ryzyka wypadnięcia dziecka przez zbyt późne obniżenie poziomu łóżeczka.

Ponadto, na producentów łóżeczek niemowlęcych nałożony jest wymóg odpowiedniego zabezpieczenia śrub odpowiadających za regulację wysokości. Nie mogą mieć większej średnicy jak 6 mm by uniknąć wkładania tam paluszków przez dziecko. Bezpieczne łóżeczko dla Twojej pociechy to podstawa aranżacji dziecięcego pokoju. Jeżeli jednak zdecydujesz się na kołyskę zamiast klasycznego łóżeczka jest kilka elementów na które należy zwrócić uwagę.

Kołyska jako łóżeczko dla niemowlaka

Kołyski zalecane są jedynie w początkowych tygodniach, zanim niemowlę uzyska umiejętność samodzielnego przekręcania się lub przejścia do pozycji czworaczej. Można również spotkać się z opinią, że kołyskę warto wymienić w wypadku, gdy dziecko zyskuje umiejętność siadania, a nawet wstawania. Jednak radzimy obserwować maluszka, ponieważ nie raz ciekawy świata noworodek zaczyna najpierw czworakować, a dopiero później siadać lub samodzielnie stać. Kołyska powinna być stabilna i wytrzymała. Podczas bujania kołyską punkt wychylenia nie może być zbyt daleki, by uniknąć przewrócenia się mebla. Dodatkowo, wybierając kołyskę dla niemowlaka radzimy sprawdzić dno, które powinno być płaskie by zapewnić właściwą podporę materaca dla dzieci . Oczywiście, podobnie jak w przypadku pozostałych mebli dla niemowląt, farby i lakiery wykorzystane przy produkcji zarówno łóżeczka jak i kołyski, muszą spełniać atesty nieszkodliwości PZH by uznać je za bezpieczne dla najmłodszych. Aby mieć stuprocentową pewność, że wybrany mebel jest bezpieczny, warto sprawdzić czy spełnia ogólne normy PN-EN 1130-1 [PN-EN 1130-1:2001; PN-EN 1130-2:2001] oraz PN-EN 1130-1.

Bezpieczne i ładne meble dla niemowląt

Bezpieczeństwo to kwestia zadecydowanie priorytetowa, jednakże nie należy zapominać o estetyce. Dostępny jest bardzo szeroki wybór przeróżnych mebli dla niemowląt, dlatego też z łatwością możesz zorganizować pokój dziecięcy według prywatnej wizji. Przeglądając inspiracje i przykładowe aranżacje można uświadomić sobie, że panują dwa atrakcyjne trendy: białe meble niemowlęce oraz naturalne, drewniane meble.

Kolorystyka mebli dla niemowląt

Taka stonowana kolorystyka perfekcyjnie sprawdza się w pokoju tak małego człowieka. Jasny kolor reguluje prze bodźcowanie i powoduje, że to autentyczna oaza spokoju. Aby podkreślić dziecięcy profil wnętrza warto dodać przyjemne dekory – misie, gwiazdki, chmurki lub zwierzątka. To wszystko świetnie współgra i tworzy oryginalny klimat uroczej dziecięcej sypialni. Jeżeli jednak chcesz, by meble niemowlęce mogły rosnąć wraz z dzieckiem i posłużyły przez 3-4 lata, warto wybrać klasyczne, proste meble, a całą aranżację uzupełnić dodatkami. Zasłony, dywany dziecięce, oświetlenie, kosze na zabawki i pojemniki na akcesoria do pielęgnacji, osłonki na rośliny – to doskonałe elementy, które potrafią odmienić każdą aranżację, są łatwe do zmiany i nie wymuszają kosztownych remontów.

Dodatkowe zabezpieczenia wszystkich mebli w domu

Wybierając meble do pokoju noworodka warto im się troskliwie przyjrzeć. Pod szczególną uwagę należy wziąć wszystkie narożniki oraz wystające elementy. Fragmenty muszą być odpowiednio zeszlifowane oraz zaokrąglone, by w przypadku upadku lub uderzenia zminimalizować ryzyko urazu. Gdy Twoja pociecha już podrośnie, warto o to samo zadbać w przypadku pozostałych mebli w mieszkaniu. Dopasować specjalne zabezpieczenia, które możesz zamontować na rogach szafek kuchennych czy rantach mebli. Dodatkowo, materiał z którego zostały wykonane meble dla niemowląt muszą być pozbawione jakichkolwiek zadziorów lub uszkodzeń powierzchni. Aby przede wszystkim nie spowodować skaleczenia, lecz również, by nie osłabiać jego trwałości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem mebli dziecięcych?

Ważną kwestią, która ma bezgraniczny wpływ na bezpieczeństwo Twojego maluszka, ma jakość mebli drewnianych. Takie meble wykonane z naturalnego drewna nie mogą nosić nawet najmniejszych śladów zawilgocenia oraz żerowania szkodników! Zdrowie dziecka jest najważniejsze, więc warto wybierać odpowiednio zabezpieczone drewniane meble. Kupując meble do pokoju niemowlaka radzimy również zaopatrzyć się w nadzwyczajne uchwyty, które umożliwiają przymocowanie mebli do ściany. To niezwykle ważne, bo gdy maluszek zacznie samodzielnie się poruszać, chwytać się mebli, a później wspinać się po nich, bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Taki uchwyt jest niewidoczny, a znacząco wpływa na bezpieczeństwo dziecka.

Meble dla niemowląt i młodzieży

Ostatnia rada, jaką chcielibyśmy Ci udzielić, to przypomnienie, że chociaż kupujesz najbezpieczniejsze meble, nic nigdy nie zastąpi Twojej uwagi. Z naszej strony życzymy Ci, by Twoja pociecha rosła zdrowo i bezpiecznie w przepięknie zaaranżowanym pokoiku.

POWIĄZANY POST

Jak wybrać łóżko dla dziewczynki w wieku 8 lat? Porady i inspiracje

Aranżacja pokoju dla ośmiolatki to zadanie pełne radości i wyzwań. W tym wieku dziecko zaczyna rozwijać własne zainteresowania, ma już…

Trendy w kategorii krzesła do jadalni na najbliższe miesiące

Zapraszamy do odkrycia najnowszych trendów w krzesłach do jadalni na nadchodzące miesiące. Wybór odpowiednich krzeseł jest kluczowy dla stworzenia eleganckiej…

Tworzenie wyjątkowego otoczenia wokół łóżka dziecięcego

Łóżko dla dzieci jest centralnym punktem w każdej sypialni malucha, a elementy otaczające je mają kluczowe znaczenie. Chcemy, aby miejsce…

Podwójne, okrągłe stoliki kawowe w nowoczesnym salonie

We współczesnych czasach, gdzie design wnętrz ewoluuje w kreatywny sposób, poszukiwanie funkcjonalnych i stylowych mebli do salonu staje się kluczowym…