Montaż paneli lamelowych na ścianie za pomocą kleju

W ostatnim czasie nadzwyczaj popularne stały się rozmaite ozdoby ścienne, a między innymi drewniane panele lamelowe. Wśród tak wielu ewentualności są one niewątpliwie jedną z najbardziej ciekawych opcji. Panele stały się znane już kilka sezonów wstecz i bezustannie uzyskują kolejnych fanów. Wielu klientów z chęcią zdecydowałoby się na ten pomysłowy element urządzenia, ale obawia się ich montażu lub znacznych kosztów z tym związanych. Dlatego polecamy przeczytać nasz artykuł opisujący specjalny i bardzo prosty montaż listew lamelowych, który bez problemu wykonacie sami.

Sposoby montażu paneli lamelowych na ścianie

Istnieje co najmniej parę sposobów na to, aby zamontować panele lamelowe na ścianę. Każdy z nich różni się od siebie samym rodzajem artykułów oraz kosztami jakie za sobą niesie. Orientacyjnie zalecamy 3 najbardziej popularne sposoby montażu:

  • montaż paneli lamelowych na listwach montażowych,
  • panele lamelowe montowane do ściany na płycie montażowej,
  • lamele klejone na klej bezpośrednio do ściany bez wiercenia,

Pierwszy rodzaj polega na wcześniejszym montażu panela lamelowego do listwy montażowej, którą później instalujemy do ściany za pomocą kołków lub wkrętów. Drugi sposób jest dość podobny z tą różnicą, że przymocowujemy panele do gotowej już płyty montażowej, dekoracyjnej. Tego typu panel ścienny montowany jest z kolei na ścianę i zajmuje całą lub większą jej część. Jednak my chcielibyśmy się skoncentrować na najprostszym i najtańszym sposobie montażu jakim jest klejenie paneli lamelowych bezpośrednio do powierzchni ściany.

Listwy lamelowe klejone bezpośrednio do ściany

Listwy lamelowe na ścianę klejone są za pomocą elastycznego kleju montażowego. Ewidentnie polecamy Wam klej marki MAMUT. Pewny, wypróbowany, niezwykle mocny i faktycznie do wszystkiego. Wszystkie polecane przez nas montaże z użyciem właśnie tego kleju wypadły świetnie. Oprócz kleju przyda się nam również pistolet do kleju, czysta ściereczka i ostry nożyk do tapet. Gdy już jesteśmy wyposażeni w niezbędne akcesoria, a nasze panele ścienne są odpowiednio przygotowane możemy wziąć się do pracy.

1. Przygotuj odpowiednią długość listew lamelowych, – czasami może się okazać, że niezbędne będzie docięcie listew na odpowiednią długość lub dosztukowanie krótszych elementów

2. Jeśli tło twojej ściany z panelami ma być w kolorze, zagruntuj ścianę i pomaluj w wybranym przez siebie kolorze– zagruntowanie jest bardzo ważne ponieważ klej lepiej się trzyma na świeżo pomalowanej ścianie. Na starej farbie może znajdować się zbyt wiele zabrudzeń, które mogą spowodować, że panele mogą się okleić.

3. Jeśli chcesz położyć lamele na innym materiale niż ściana, to należy odtłuścić docelową powierzchnię– na przykład my montowaliśmy panele na czarnej płycie HDF, w związku z czym również musieliśmy odtłuścić jej powierzchnię przed rozpoczęciem montażu

4. Nałóż klej montażowy na listwę – pewną ewentualnością jest również taśma montażowa TESA® 4957 ale klej jest zdecydowanie mocniejszy. Najlepiej nakładać klej w równych odstępach max co 15-20 cm. Jego ilość nie powinna być większa niż rozmiar orzecha włoskiego, po to aby jego nadmiar nie wypływał spod powierzchni po zamontowaniu.

5. Przyklej listwę do ściany i sprawdź pion przy pomocy poziomicy – wymierzenie odpowiedniego pionu jest bardzo istotne dlatego nie należy tego robić „od ręki”, pamiętajcie również, jak ważne jest przyklejenie pierwszej listwy ponieważ to od niej zaczyna się cały szereg dekoracyjnych paneli lamelowych. Jeśli źle przykleimy pierwszy panel to kolejne również zostaną krzywo zamontowane i efekt będzie niezadowalający.

6. Doklejając kolejny profil, włóż dystanse* między kolejne profile, w razie potrzeby również u góry i na dole– najlepszym dystansem są części odciętych listew lub cała listwa przykładana boczną częścią. Odstępy między listwami będą wówczas identyczne, a sam montaż dużo łatwiejszy.

7. Kontynuuj doklejanie profili przekładając dystanse pomiędzy kolejne profile

8. Usuń dystanse i nadmiar kleju za pomocą nożyka. Gotowe!

Gdzie możemy użyć listwy ścienne?

Nasze listwy ścienne zostały zaprojektowane jako fragment dekoracji ściennych we wnętrzach domów oraz pomieszczeń biurowych. Mimo, że podstawową ich rolą są walory estetyczne, to oprócz tego pomocniczo tłumią i wyciszają wnętrze. Zaplanowanie ich we wnętrzu jest nadzwyczaj proste dlatego nie potrzebujesz specjalisty, aby dostosować panele ścienne do swojego wnętrza. Świetnie prezentują się we wszystkich pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym, współczesnym lub skandynawskim.

Ze względu na interesujący design jaki prezentują są bardzo uniwersalne. Możemy je zużytkować w salonie, przedpokoju lub aneksie kuchennym i tak naprawdę wszędzie. Jak też wcześniej mówiliśmy, ich montaż jest niezwykle bezproblemowy. Klejenie paneli lamelowych do ściany na klej montażowy nie żąda dodatkowych specjalistów. Bez problemu jesteśmy w stanie zrobić to osobiście, a do tego bez wiercenia, brudu, pyłu i hałasu. Cena listew również szokuje, ponieważ są zdecydowanie tańsze od alternatywnych produktów na wymiar. Jeśli chciałbyś poczytać więcej, na przykład o tym jak zorganizować wnętrze salonu za pomocą ściennych paneli lamelowych, zajrzyj na naszego BLOGA. Zapraszamy!

POWIĄZANY POST

Gotowe zestawy mebli kuchennych w kontekście małych przestrzeni

W dzisiejszym szybkim tempie życia, pragnienie stworzenia kuchni, która nie tylko wizualnie urzeka, ale również doskonale wykorzystuje ograniczoną przestrzeń, staje…

Kompletny przewodnik po wyborze doskonałych krzeseł konferencyjnych

 Kluczowym elementem spotkań i wszelakich konferencji jest odpowiednio przygotowane miejsce. Ogromną uwagę należy zwrócić na wybór idealnych krzeseł konferencyjnych. Czy…

Do jakich wnętrz pasuje stół z ceramicznym blatem?

Stół z ceramicznym blatem to nadzwyczaj designerski model stołu, zaplanowany z reguły do współczesnych i nadzwyczajnych wnętrz. Blat wykonany z…

Jaka szafa do małego pokoju to najlepsze rozwiązanie?

Aranżujesz mieszkanie, ale blokuje cię przestrzeń, dlatego każdy mebel musi być wybierany z uwagą i po dokładnej analizie jego wymiarów.…