Ręczniki w łazience – gdzie je powiesić i w jaki sposób je suszyć

Urządzając łazienkę fantazjujemy o stworzeniu przestrzeni, która będzie naszym małym, własnym SPA. W każdym razie jest to pomieszczenie, które od zawsze pełni przede wszystkim funkcję praktyczną, choć od niedawna przykładamy do niego więcej uwagi pod kątem estetyki. W dzisiejszych czasach kończymy traktować łazienkę po macoszemu, zwracamy uwagę na dobór mebli, kolorystyki, oświetlenia oraz akcesoriów. Przeglądając wiele inspiracji oraz przykładowych aranżacji można zauważyć, że architekci wnętrz stosują bardzo dużo wnikliwych rozwiązań, które łączą praktyczne aspekty z designerskim zacięciem. Ręczniki w łazience mogą wydawać się wyrazistym pierwiastkiem wyposażenia, lecz jeżeli popatrzymy na tę kwestię z innej perspektywy, to stają się doskonałym akcentem, który może świetnie dopełnić kompletną aranżację. Warto zastanowić się gdzie powiesić oraz gdzie suszyć ręczniki łazienkowe, by łazienka przedstawiała się ładnie i estetycznie.

Ręczniki w łazience jako istotny fragment aranżacji

Trudno nam sobie wyobrazić łazienkę bez ręczników – to bezsprzeczny element wystroju. Pełnią one istotną funkcję, korzystamy z nich nadzwyczaj często, dlatego też zawsze są w zasięgu naszej ręki, a w związku z tym, znajdują się na widoku. Wielu projektantów wnętrz, chociaż nie tylko, zaczęło wykorzystywać je nie tylko jako praktyczny element, lecz również jako dekorację wnętrza. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie ponieważ ujawnia nam, jak używać przedmioty codziennego użytku do podkreślenia stylu i estetyki aranżacji.

Warto zatem zastanowić się, gdzie powiesić ręczniki, by przedstawiały się dekoracyjnie. Urządzając łazienkę należy zwrócić uwagę na każdy detal – przestrzeń powinna być nie tylko funkcjonalna, lecz również piękna. Miejsce do zawieszenia oraz wysychania ręczników powinno być dobrze rozplanowane, bo chociaż ich umieszczenie wydaje się oczywiste, to czasami niewielka zmiana może zrobić ogromną różnicę. Warto pamiętać, że w przypadku rozmieszczania aranżacji wnętrz, a w szczególności niedużych przestrzeni takich jak chociażby łazienka, każdy element ma znaczenie.

Wybór miejsca do powieszenia ręcznika łazienkowego

Jeżeli popatrzymy od strony funkcjonalnej na to, gdzie powiesić ręcznik w łazience, to odpowiedź wydaje się oczywista – tuż przy umywalce. Takie rozwiązanie jest niewątpliwie najpopularniejsze i przeważnie wybierane w trakcie wykańczania aranżacji. Ręcznik łazienkowy można zawiesić na ścianie przy umywalce, z prawej lub lewej strony, tak, by sięgnięcie do niego było proste i szybkie, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego rozchlapywania wody. Inną, równie często wykorzystywaną opcją, jest powieszenie ręczników na ścianie, na której znajduje się szafka pod umywalkę.

Takie umieszczenie zależy od dostępnej przestrzeni oraz rodzaju wybranych mebli łazienkowych. Jakkolwiek wspomniane miejsca na ręczniki wydają się być oczywiste, to nie są to jedyne sugestie. Ręczniki łazienkowe można zawiesić również tuż przy lustrze. Oczywiście, najczęściej wieszamy ręczniki na wysokości umywalki, jednak zmiana wysokości może stworzyć interesujący efekt wzrokowy. Powieszenie ich ponad poziomem umywalki, bliżej lustra, stopniuje aranżację i prezentuje się znacznie bardziej dekoracyjnie. 

Inną opcją jest ewentualność ułożenia ręczników na blacie szafki, tuż obok umywalki – prezentuje się to bardzo schludnie, lecz wiąże się również z niezbędnością notorycznego składania i odkładania na miejsce, by zatrzymać poczucie porządku. Warto również dodać, że są sprzymierzeńcy wieszania ręczników na szafce łazienkowej. Wiele osób wykorzystuje możliwość powieszenia ręcznika łazienkowego na uchwycie szafki z umywalką. Niestety, nie polecamy tego rozwiązania, ponieważ nie przedstawia się ono estetycznie, jednakże pamiętaj, że najważniejszy jest Twój komfort.

Schnięcie ręczników łazienkowych

Łazienka to całkiem szczególne pomieszczenie w naszych mieszkaniach. Zwiększona wilgotność powietrza, mniejsza przestrzeń, częste korzystanie z umywalki, a w związku z tym również z ręczników powoduje, że należy zadbać o ich adekwatne suszenie. Niestety, okoliczności dominujące w łazience, czyli ciepło i wilgoć, mogą przyczyniać się do szybszego rozwoju bakterii, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Każdorazowe korzystanie z ręcznika powinno wiązać się ze sposobnością wysuszenia go, ponieważ jest to istotne dla naszego zdrowia.

Mając na uwadze tak istotne kwestie, rekomendujemy rozlokowanie ręczników do wycierania rąk oraz twarzy w taki sposób, aby po skorzystaniu z nich, miały zapewnioną właściwą cyrkulację powietrza. Co to oznacza w praktyce? Chcąc zadbać o szybsze przesychanie ręczników należy wystrzegać się umiejscawiania ich w ciasnych wnękach oraz pozostawiania ich złożonych na blacie. Najlepszym rozwiązaniem, które zapewni Ci najlepsze miejsce do wysuszenia ręczników jest wieszak na ręczniki, który składa się z pojedynczego, lub kilku połączonych uchwytów, czyli tak zwane wieszaki ramienne.

Tak zawieszony i rozłożony ręcznik wysycha w kilka chwil. Inną możliwością są popularne haczyki – pojedyncze lub podwójne – które zapewniają odpowiedni dostęp do powietrza i szybsze odparowywanie wody z materiału. Trudno jednak nie wspomnieć o najpopularniejszym oraz najskuteczniejszym sposobie suszenia ręczników. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie je powiesić aby szybko wyschły, to najlepszym wyborem jest grzejnik.

Obecnie coraz więcej producentów oferuje ciekawe rozwiązania, które sprawiają, że klasyczny grzejnik żeberkowy staje się ciekawym elementem wystroju łazienki. Warto na to zwrócić uwagę szukając ciekawych elementów, które podkreślą usposobienie wnętrza. Alternatywą dla grzejników, które swoją funkcję najlepiej spełniają w okresie grzewczym, są specjalne stojaki na ręczniki przypominające wyglądem drabinkę.

Taki mebel w łazience nie zajmuje dużo miejsca, zazwyczaj posiada kilka poziomów, co gwarantuje równoległe suszenie kilku ręczników o różnej wielkości oraz prezentuje się zdecydowanie najciekawiej z wymienionych jak dotąd możliwości. Oczywiście, drabinki na ręczniki dostępne są w różnych stylach oraz wersjach kolorystycznych. Stanowczo ułatwia to dostosowanie ich do stylu w jakim urządzone zostało wnętrze. Warto rozważyć tę możliwość, jeżeli zależy Ci na stworzeniu interesującej aranżacji łazienki.

Dobre i chłonne ręczniki w łazience – na co zwrócić uwagę

Szukając ręczników do łazienki, które poza podstawową funkcją będą również wyznaczać dekorację wnętrza, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Planując aranżację dobrze jest określić motyw dominujący, styl wnętrza oraz kolorystykę – określając te kwestie dużo łatwiej będzie dopasować pozostałe akcesoria. Kupując ręczniki najczęściej kierujemy się ich kolorem i jest to najlepsze kryterium, które należy brać pod uwagę pod względem estetycznym, lecz nie zapominajmy też o ręcznikach tłoczonych, we wzory, w stylu retro lub glamour. Jednakże nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na aspekcie wizualnym.

Dobre ręczniki powinny być miękkie, aby nie podrażniać skóry oraz chłonne, by prawidłowo spełniały swoje zadanie. Najpopularniejsze są ręczniki bawełniane, chociaż ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze coraz większym zainteresowaniem cieszą się ręczniki bawełniane. Porządny i chłonny ręcznik będzie Ci służył przez długi czas, dlatego też dla własnego komfortu warto poświęcić chwilę i zainwestować w taki produkt, który pod każdym względem będzie spełniał Twoje oczekiwania.

POWIĄZANY POST

Najlepsze rozwiązania dla komfortu w biurze: 10 doskonałych foteli

Biuro to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin na wykonywaniu różnorodnych zadań. Dlatego kluczowe jest, aby zapewnić sobie odpowiednie wyposażenie,…

Gotowe zestawy mebli kuchennych w kontekście małych przestrzeni

W dzisiejszym szybkim tempie życia, pragnienie stworzenia kuchni, która nie tylko wizualnie urzeka, ale również doskonale wykorzystuje ograniczoną przestrzeń, staje…

Kompletny przewodnik po wyborze doskonałych krzeseł konferencyjnych

 Kluczowym elementem spotkań i wszelakich konferencji jest odpowiednio przygotowane miejsce. Ogromną uwagę należy zwrócić na wybór idealnych krzeseł konferencyjnych. Czy…

Do jakich wnętrz pasuje stół z ceramicznym blatem?

Stół z ceramicznym blatem to nadzwyczaj designerski model stołu, zaplanowany z reguły do współczesnych i nadzwyczajnych wnętrz. Blat wykonany z…