Styl boho we wnętrzach – czym się wyróżnia

Wnętrza zaaranżowane w stylu boho stały się jednym z największych nurtów aranżacyjnych. Jeszcze ostatnimi czasy trudno byłoby stwierdzić, że tak odkrywcze aranżacje urzekną tylu fanów, a projektanci wnętrz będą proponować tak niecodzienne połączenia mebli, dekoracji i kolorów. Do tej pory styl boho łączony był zwłaszcza z modą. Pojawiające się na wybiegach stylizacje szokowały swoją niepowtarzalnością, dlatego też nie zadziwia zjawisko, że projektanci wnętrz też zaczęli czerpać swoją inspirację z tej stylistyki.

Czym tak w samej rzeczy jest styl boho we wnętrzach?

Planując aranżację mieszkania w stylu boho warto mieć na uwadze, że to styl, którego nazwa wywodzi się z francuskiego określenia cyganerii, artystów, którzy swobodnie i bez zasad tworzyli swoją sztukę. Przeglądając inspiracje można bez trudu dojrzeć, że styl boho we wnętrzach to zwłaszcza jasne i ciepłe barwy. Przodują akcenty nawiązujące do szczegółów z lat 6o oraz inspirowane wpływami hipisowskimi i afrykańskimi. Coraz więcej osób marzy o takiej aranżacji mieszkania, dlatego też warto wiedzieć, czym wyróżnia się styl boho we wnętrzach.

Kolory odpowiednie do wnętrz w stylu boho

Jeżeli marzy Ci się nadzwyczajnie umeblowane mieszkanie w stylu boho, to podstawową funkcję odgrywa tu adekwatnie dostosowana kolorystyka. Wnętrza boho są jasne i rozległe, jednakże kolory powinny bazować ciepłą barwę, by wykreować rezultat przestrzeni pełnej przytulnego azylu i spokoju. Do wnętrz w stylu boho pasują też kolory nawiązujące do naturalnych materiałów takich jak drewno, len, ziemia czy rośliny. Z pewnością, styl boho odróżnia się również kolorowymi akcentami, które designersko zorganizowane nadają wnętrzom niepowtarzalnego temperamentu i unikatowości. Wyraziste kolory jak koralowy, brąz, żółty, pomarańczowy lub granat. Doskonale rozbiją stonowane kolory bieli wprowadzając do pomieszczeń wesoły nastrój i pozytywną siłę. Styl boho nie może być nieciekawy. Kolory odpowiednie do wnętrz boho powinny ze sobą współgrać mimo różnorodnych akcentów. Warto więc szukając ekstrawaganckich i niecodziennych powiązań ale należy uważać, by efekt nie był zbyt powalający i efekciarski.

Jakie meble sprawdzą się w aranżacjach boho?

Planując aranżację mieszkania w stylu boho warto skupić się na asortymencie odpowiednich mebli. Złudnie może się nam wydawać, że to łatwe zadanie, ponieważ wnętrza te cechuje swoboda i eklektyzm. Meble do salonu w stylu boho są z reguły stylizowane na projektach realizowanych w latach sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych. Przeglądając różnorodne inspiracje można zauważyć, że niektóre meble wyglądają jakby zostały wydobyte wprost na targu staroci. Wyczyszczone ale nieodnawiane, z wpisaną historią minionych posiadaczy. Meble w stylu boho muszą „mieć coś w sobie, urok, zdobienia, ciekawą formę, widoczny upływ czasu. Jednakże nie tylko prezencja mebli jest istotna, dobrze jest zwrócić uwagę na materiały, z których zostały stworzone. W aranżacjach w stylu boho najlepiej sprawdzają się naturalne materiały, przede wszystkim drewno, lub takie, które bardzo dobrze je imitują. Urządzając mieszkanie w stylu boho również matowe wykończenia szafki lub komody do salonu wykonane na wysoki połysk zdecydowanie nie sprawdzą się w takich aranżacjach. Inną interesującą alternatywą są meble z wikliny lub ratanu, które jako akcent dodadzą pomieszczeniu jeszcze bardziej designerskiego wyglądu.

Dodatkowo, jeżeli chcesz przearanżować mieszkanie na styl boho i dotychczas większość drobiazgów, bibelotów oraz pamiątek było skrzętnie ukrytych w szufladach, warto zainwestować w półki na ścianę, na których wyeksponujesz swoje skarby. Szukając mebli wypoczynkowych, które sprawdzą się w aranżacjach boho polecamy kierowanie się przede wszystkim wygodą. Duża kanapa do salonu, pufy i fotele, które niekoniecznie są gotowym zestawem z taką samą tkaniną tapicerską będą świetnym wyborem i pozwolą Ci na stworzenie przestrzeni zachęcającej do odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi.

Dekoracje i dodatki boho

Styl boho we wnętrzach cechuje się rozmaitością, dlatego też jeżeli uwielbiasz dekoracje ścienne, różnorodne dodatki, pamiątki, obrazy i makramowe kwietniki, to masz tu ogromne pole do popisu. Wybierając detale aranżacyjne nie musisz się ograniczać ani podporządkowywać wskazanym stereotypom i dyspozycjom swoboda i poczucie wolności jest tu najważniejsze. Poszukiwanie dekoracji w stylu boho warto rozpocząć od zastanowienia się, jakie przedmioty wyrażają Ciebie i Twoich bliskich, który z Tobą mieszkają.

Wnętrza urządzone w stylu boho to po prostu wnętrza z duszą, podkreślające charakter, predyspozycje i zainteresowania osób, które je zamieszkują. Nic nie stoi na przeszkodzie eksponowaniu swoich pasji. Dlatego też jeżeli zajmujesz się malarstwem, to nikogo nie zdziwi sztaluga z płótnem stojąca w salonie oraz ściany łazienki ozdobione Twoimi pracami. Innym sposobem na świetne dodatki boho są różnorodne, kolorowe poduszki w etniczne wzory. Warto pamiętać, że nie tylko kolor i materiał grają istotną rolę w aranżacjach w stylu boho. Wzory są równie ważnym elementem, dlatego też nie należy się ich obawiać. Jeżeli jednak chcesz nieco stonować i wyciszyć aranżację w stylu boho, to najlepszym rozwiązaniem dekoracyjnym będzie wybór pięknych roślin!

Rośliny w stylu boho

Mieszkanie bez roślin jest surowe i beznamiętne, dlatego też warto zadbać, by w Twoim mieszkaniu pojawiło się coś zielonego. Dodatkowo, by jeszcze bardziej podkreślić i przystosować taką naturalną dekorację można wykorzystać popularne makramy. Plecione kwietniki lub różnego rodzaju plecione kosze, które posłużą jako osłonki na doniczki. Dla osób, które jednak niekoniecznie mają czas na zajmowanie się żywymi roślinami polecamy „suszki”. Te dekoracyjne suche trawy i kwiaty, które ustawione w ceramicznych lub szklanych wazonach staną się świetną dekoracją. Dekoracje w stylu boho możesz dowolnie mieszać i łączyć, to właśnie wtedy zyskasz najciekawszy wynik. Aranżacje w stylu boho są bogate, nieco eklektyczne, przełamujące schematy oraz dalekie od minimalizmu i aseptycznego porządku. To idealne wnętrza dla osób lubiących ciepło, wspólne spędzanie czasu z bliskimi, dzielenie się przestrzenią i swoimi zainteresowaniami. Styl boho we wnętrzach to również doskonały sposób na odłączenie się od markotnej i nudnej rzeczywistości.

POWIĄZANY POST

Podwójne, okrągłe stoliki kawowe w nowoczesnym salonie

We współczesnych czasach, gdzie design wnętrz ewoluuje w kreatywny sposób, poszukiwanie funkcjonalnych i stylowych mebli do salonu staje się kluczowym…

Kapitalna poduszka na zagłówek: klucz do wygody i stylu w twoim pokoju

Marzysz o sypialni, która nie tylko promieniuje spokojem, lecz również emanuje niepowtarzalnym stylem? Wykorzystanie poduszki na zagłówek to ta drobna…

Stojące lustro w pokoju dla nastolatki

Elementy dekoracyjne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu charakteru pokoju dla nastolatki, a jednym z nich jest z pewnością stojące lustro.…

Stoły, które rewolucjonizują rynek meblarski w 2023 roku.

W obszarze designu wnętrz i aranżacji każdy detal ma znaczenie, lecz to stoły pełnią szczególną rolę. Są one centralnym punktem…