Czy prostota może nieść powiew oryginalności i świeżości?

Okazuje się, w istocie że, czego idealnym przykładem jest nowy, coraz bardziej modny trend w meblarstwie. Obecnie wnętrze Twojego domu, czy mieszkania ożywią meble inspirowane stylem pochodzącym ze Skandynawii.

„Mniej oznacza więcej”

Czym faktycznie jest styl skandynawski? Odpowiedź można znaleźć zapoznając się z asortymentem wielu sklepów stacjonarnych i internetowych, które posiadają w ofercie meble tego rodzaju oraz przede wszystkim w firmie, która jak się wydaje ów styl wypromowała – oczywiście mowa tu o IKEI. Nurt skandynawski cechuje prostota, proponowanie praktycznych rozwiązań, idealnych zarówno na małych, jak i na dużych powierzchniach oraz łatwością komponowania ze sobą poszczególnych elementów. Wydaje się więc, iż wedle tej meblarskiej ideologii – mniej znaczy więcej, a wynik dyskretnej elegancji można osiągnąć dzięki kilku dodatkom, które sprawią, że pomieszczenie nabierze stylu.

Jak uzyskać taki efekt?

Meble skandynawskie często mają modularny charakter – można kupić jeden z elementów, na przykład stolik, ale również, jeśli nam to odpowiada w bezproblemowy sposób możemy do tego stolika dobrać resztę wystroju- szafkę, regał, czy półkę, które wywodzą się z tej samej, czy innej kolekcji. Prosta, stylistyka pozwala na mieszanie kolorów, kształtów, bez obawy, że czegoś będzie za dużo, że barwy wywołają odczucie zbyt jaskrawych. Co więcej, dzięki prostym projektom mebli, możemy pozwolić sobie na duże szaleństwo i ekstrawagancję w dodatkach. Łatwiej jest wymienić raz na jakiś czas zasłony, ramkę, czy narzutę niż za każdym razem kiedy chcemy coś zmienić, kupować nowe meble. Styl skandynawski jest nadzwyczaj uniwersalny, dlatego też łatwo odmienić charakter pomieszczenia, w zależności od potrzeb, czy nastroju, niekoniecznie całkowicie je przemeblowując.

Genialne wyposażenie

Można się długo zastanawiać nad tym, czy meble projektowane wedle tego stylu podbiły by serca Polaków. Jednym z głównych czynników jest na pewno funkcjonalność – producenci i designerzy wychodzą naprzeciw zróżnicowanym gustom klientów. Meble skandynawskie nadają się również do domu o sporej powierzchni jak i do niewielkiej kawalerki, czy mieszkania dla studenta. Nie chodzi tu raptem o same gabaryty wyposażenia, ale przede wszystkim o inteligentne rozwiązania, pozwalające jak korzystniej zagospodarować dostępną przestrzeń. Dodatkowe szuflady i pojemniki ułatwiają składowanie przeróżnych przedmiotów, które na ogół próbujemy gdzieś upchnąć.

Coś dla każdego

Po drugie, styl skandynawski ma bardzo szeroką grupę docelową- w ofercie sklepów znaleźć możemy meble do salonu przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Co ciekawe, projekty stworzone z myślą o najmłodszych, są kolorowe, bajkowe, przyciągające wzrok i uwagę dziecka, nie tracąc zarazem prostego i gustownego stylu. Kolejną istotną cechą jest łatwość dbania o wyposażenie tego typu. Wiele elementów jest wykonanych z materiałów, które bez wysiłku można utrzymać w czystości – Skandynawowie znani są ze swojej schludności i dbałości o szczegóły w całej Europie i takie potrzeby muszą też spełniać ich meble.

Zaletę stanowi także fakt, iż trend skandynawski pozwala na dużą kreatywność w urządzeniu mieszkania, czy domu. Meble, definiowanie jako systemowe można bowiem komponować na wiele różnych sposobów, w zależności od upodobań i potrzeb. To, co pokazuje się w katalogach to tylko jedna z wielu możliwości dobrania do siebie poszczególnych elementów, tak aby stanowiły spójną całość.

Meble na miarę XXI wieku

Ostatnim, ale wcale nie mniej ważnym czynnikiem jest nowoczesność projektów. W przeciągu ostatnich dwudziestu lat sposób urządzania wnętrz w Polsce przeszedł dużą metamorfozę- prawdą jest, że popularnością cieszą się miejsca handlujące antykami, lub meblami, które mają sprawiać wrażenie starych i zabytkowych. Jednakże, stare lubimy łączyć z nowym, a wyposażenie mieszkania ma odzwierciedlać nasz charakter i gust. Zauważyć należy, że w dzisiejszych czasach często chcemy być postrzegani jako osoby nowoczesne, będące na bieżąco z innowacjami, ceniące sobie zarówno wygodę i komfort jak również praktyczność i elegancję. Taki właśnie jest design skandynawski.

 

POWIĄZANY POST

Wolnostojące szafy przesuwne – szybki i oszczędny sposób na zorganizowanie miejsca do przechowywania

W dzisiejszych czasach coraz częściej poszukujemy efektywnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni w naszych domach lub biurach. Przechowywanie ubrań, akcesoriów…

Ażurowe fronty meblowe, czyli najnowszy trend w meblarstwie

Współcześnie, projektowanie wnętrz staje się coraz bardziej twórcze i innowacyjne. Jednym z najnowszych trendów w tej dziedzinie są delikatne i…

Do jakich wnętrz pasuje stół z ceramicznym blatem?

Stół z ceramicznym blatem to nadzwyczaj designerski model stołu, zaplanowany z reguły do współczesnych i nadzwyczajnych wnętrz. Blat wykonany z…

Jak odmienić wnętrze za pomocą dekoracji z rattanu

Drobne dekoracje z rattanu to piękny sposób na wprowadzenie do wnętrza ciepłego klimatu. Kosze na owoce, doniczki na rośliny, lampy…