Jak dbać o stół dębowy z drewna litego?

Meble, a między innymi stoły dębowe z litego drewna, wymagają regularnej konserwacji oraz metodycznego czyszczenia po każdym użyciu. Surowiec, z którego są wykonane jest zarazem bardzo mocny, ponieważ służy nam latami a z drugiej strony jest delikatny i wrażliwy na środki chemiczne, wilgoć i wysoką temperaturę. Dlatego, aby cieszyć się długo pięknym wizerunkiem drewnianych stołów powinno się o nie właściwie zadbać.

Czego wystrzegać się podczas użytkowania stołu dębowego

Blat stołu dębowego z litego drewna jest w największym stopniu narażony na uszkodzenia mechaniczne elementem stołu. To na nim stawiamy naczynia, rozstawiamy wazony i inne dekoracje a szczególnie biesiadujemy.

Wpływ ma także to, czy jest to blat w stole rozkładanym czy nie. Większości uszkodzeń mechanicznych możemy uniknąć, wystarczy tylko bardziej zwracać uwagę na silniejsze uderzenia i przetarcia. Nawet jeśli nasz dębowy stół nabawi się niewielkich skaz lub uszkodzeń, to drewno lite pozwala nam na zeszlifowanie ręczne lub mechaniczne. A wszystko to dzięki budowie i strukturze blatu, która zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz jest taka sama. Wszelkie plamy należy ścierać na bieżąco aby nie zdążyły odbarwić drewna. Zwłaszcza jeśli jest to plama z wina, czerwonego soku lub kawy.

Stoły drewniane nie lubią także wysokich temperatur, w związku z czym nie powinniśmy kłaść bezpośrednio na blacie gorących naczyń, ponieważ może to również przyczynić się odbarwienia, których na nieszczęście nie można później usunąć. Odbarwienia pod wpływem ciepłem są bardzo kłopotliwe do usunięcia. Nie zapominajmy również o wilgoci, musimy zabezpieczać stół dębowy przed wodą. Mimo, że lite drewno dębowe jest względnie odporne na wilgoć, nie powinniśmy wystawiać go na styczność z nią. Unikajmy zatem pozostawiania mokrych przedmiotów na blacie stołu, ponieważ nie każdy blat jest rzeczywiście zaimpregnowany. Nierzadko zdarza się, że drewno potrzebuje regularnego impregnowania przez swoich klientów aby zachowało swoje własności.

Jak i czym porządkować stół dębowy z drewna litego?

Nie jesteśmy w stanie sprawić aby nasz stół dębowy pozostawał w wiecznej czystości, ponieważ nawet minimalne stosowanie i wszędobylski kurz bezustannie psują rezultat naszego sprzątania. Systematyczne sprzątanie oraz czyszczenie blatu po każdym użyciu powinno w zupełności wystarczyć. Ale tutaj rodzi się pytanie jak i czym czyścić nawierzchnię blatu?

Najlepszym sposobem jest mokra ściereczka, która bez problemu pozbędzie się zabrudzeń z jedzenia i picia ale zwłaszcza kurzu. Pierwsze przetarcie na mokro powinniśmy ponowić suchą ściereczką, tak aby pozbyć się mokrego śladu i wilgoci oraz doczyścić nawierzchnię. W przypadku mocnych, zaschniętych zabrudzeń do wody możemy dodać płynu do czyszczenia drewna. Bardzo ważne jest niemniej, aby środek był przeznaczony do drewna litego. Warto przed użyciem przeczytać cierpliwie etykietę oraz sprawdzić na niewielkiej powierzchni czy środek nie wpływa negatywnie na powierzchnię blatu. Nie powinniśmy w ogóle stosować środków z dodatkiem alkoholu oraz substancji wybielających, które mogę uszkodzić strukturę i zmienić jej barwę.

Z naturalnych środków zalecamy sól w połączeniu z olejem jadalnianym, esencję z fusów od kawy oraz przecieranie ubrudzonej powierzchni korkiem od wina.

Po pozbyciu się zabrudzeń i kurzu warto zadbać o pielęgnację stołu z drewna litego. Super mogą się sprawdzić środki z dodatkiem wosku lub specjalnych olejów, które w pewien sposób nabłyszczają i z każdym użyciem coraz bardziej nawilżają drewno.

Bardzo dobrze nadają się do tego naturalne oleje, które każdy z nas ma z pewnością w domu t.j. olej naturalny, lniany, oliwa z oliwek. Dzięki takim zabiegom drewno jest zabezpieczone i wspaniale wygląda.

 

 

A co z podstawą stołu dębowego?

Gdy zadbamy już o blat, warto rozważyć pielęgnację podstawy stołu dębowego, która w stosunku od wykończenia również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Stoły z drewna litego dębowego zazwyczaj posiadają metalowe podstawy o różnorodnych kształtach.

Tego rodzaju wykończenie oddaje nastrój stylu industrialnego lub loftowego. Jest to przeważnie stal malowana proszkowo, która nie wymaga zbytniej konserwacji. Mokra szmatka załatwia sprawę w kwestii ścierania kurzu. Jeśli spotykamy się z innym rodzajem nóg, mamy na myśli nogi drewniane wykonane także z drewna litego, powinniśmy dbać o nie w taki sam sposób jak w przypadku blatu. Jeśli przy stole znajdują się krzesła do jadalni i wyposażone są w drewniane nogi to przy okazji możemy zadbać także o nie. W celu zabezpieczenia podstawy i jednocześnie podłogi przed otarciami i zarysowaniami poleca się podkładki filcowe lub gumowe.

POWIĄZANY POST

Skuteczna pielęgnacja krzeseł z tapicerką welurową

Wybór krzeseł tapicerowanych welurem to nie tylko kwestia wygody, lecz także dodania stylowego akcentu, który podkreśla elegancję wnętrza. Aby jednak…

Najlepsze rozwiązania dla komfortu w biurze: 10 doskonałych foteli

Biuro to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin na wykonywaniu różnorodnych zadań. Dlatego kluczowe jest, aby zapewnić sobie odpowiednie wyposażenie,…

Gotowe zestawy mebli kuchennych w kontekście małych przestrzeni

W dzisiejszym szybkim tempie życia, pragnienie stworzenia kuchni, która nie tylko wizualnie urzeka, ale również doskonale wykorzystuje ograniczoną przestrzeń, staje…

Kompletny przewodnik po wyborze doskonałych krzeseł konferencyjnych

 Kluczowym elementem spotkań i wszelakich konferencji jest odpowiednio przygotowane miejsce. Ogromną uwagę należy zwrócić na wybór idealnych krzeseł konferencyjnych. Czy…