Jak dobrać krzesła do stołu.

Stół to niezwykle ważny element wyposażenia jadalni, jednakże korzystanie z niego byłoby bezużyteczne, jeżeli nie posiadamy kompletu krzeseł, na których można zasiąść do wspólnego posiłku. Aby mieć gwarancję idealnie dobranego kompletu mebli do jadalni można podjąć decyzję by nabyć gotowy zestaw – aczkolwiek takie wyjście jest coraz to rzadziej wybierane przez pasjonatów niezwykłych aranżacji wnętrz. Czemu się tak dzieje? Jednolite komplety mebli mają jedną, niezwykle istotną wadę – pomijając nieliczne wyjątki, nie dysponują żadnym detalem, który by je wyróżniał i sprawiał, że w rewelacyjny sposób będą tworzyć innowacyjną ozdobę wnętrza. W dużej mierze lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie własnego połączenia atrakcyjnego stołu z intrygującą kolekcją dobrze dobranych krzeseł.

Krzesła do stołu – jak dopasować meble w nowoczesnej jadalni?

Krzesła do stołu w nowomodnej jadalni mogą mieć różne kształty i kolory – współczesne style dekorowania wnętrz są mocno tolerancyjne i przychylne na wiele rozwiązań. Nowoczesne stoły do jadalni na ogół mają bardzo proste formy i robione są z lakierowanych płyt lub jasnego drewna.

Stół Fano nowoczesny

Ich powszechny styl pozwala popuścić nieco wodze wyobraźni i podjąć próbę utworzenia zestawu, który wyróżniać się będzie mnogością kształtów i kolorów. Bardzo ciekawym zabiegiem może być inwestycja w komplet krzeseł do jadalni, które będą miały wspólny mianownik, ale wszystkie z nich będą posiadały element wyróżniający.

Stół Loras i krzesła Enzo

Teraźniejsze style idą w dwóch kierunkach i sugerują, aby zakupić krzesła w podobnej formie, ale w kilku dobranych do reszty wnętrza kolorach, lub krzesła w jednym kolorze, ale o zupełnie zróżnicowanych kształtach.

Wspomniany poprzednio „wspólny mianownik” zapewnia, że w jadalni zapanuje utrzymany w porządku chaos, ale całość będzie przyciągająca dla każdego obserwatora.

Powinno się do tego zachować spójność jeżeli chodzi o surowce – wystrzegajmy się łączenia mebli w pełni drewnianych z krzesłami o stalowej podstawie lub siedzisk stworzonych przy użyciu litych płyt z tapicerowanymi obiciami.

Stół Aston i krzesła H-455

Jak dobrać krzesła do stołu rustykalnego?

Krzesła do stołu staroświeckiego trudniej jest dopasować – zazwyczaj powinno się wziąć pod uwagę stylistykę takiego mebla. Nie znaczy to jednak, że nie sposób zastosować tutaj podobnej reguły, jak w przypadku mebli nowoczesnych – w tym momencie modna jest różnorodność, która wprowadza do pomieszczeń powiew artystycznego chaosu. Do stołów rustykalnych o surowej budowie najlepiej wybierać krzesła drewniane o ciekawej formie – w cenie są gięte lub rzeźbione nogi, tapicerowane siedziska i oparcia w kształcie owalu lub prostokąta.

Stół Anjelica

Pragnąc wprowadzić do jadalni odrobinę różnorodności można zakupić komplet krzeseł w identycznym kształcie, ale wybrać różne kolory tapicerki ewentualnie też zlecić zmianę pokrycia specjaliście. W miejscach o wystroju rustykalnym taki zabieg będzie wyjątkowo korzystny, gdyż iluzoryczny chaos wprowadzi do wnętrza sporą porcję ciepła i rodzinnego klimatu.

To także kapitalny sposób na umeblowanie jadalni, dla ludzi posiadających zabytkowy stół z niezachowanym zestawem krzeseł – za sprawą wykorzystania kilku modeli, brak oryginalnych mebli nie będzie dostrzegalny, a całość będzie przedstawiała się jako zamierzony zabieg architekta.

Wybór krzeseł do stołu w stylu skandynawskim

Surowe wnętrza skandynawskie i przemysłowe w kwestii wyposażenia władają swoimi prawami. W tym przypadku nie zdołamy pozwolić sobie na przesadną ekstrawagancję i nadmierne szafowanie kolorystyką. W domach aranżowanych na styl loftowy jest dozwolone wykorzystanie wyposażenia w wyrazistych lub pastelowych barwach, ale nie można przesadzić za bardzo z ich ilością.

Stół Nolan II i Krzesło Enzo

W tym przypadku najlepsze okażą się meble drewniane lub skonstruowane w oparciu o połączenie drewna z metalem. Te drugie zdecydowanie lepiej będą wyglądać razem ze stołem, który również utrzymuje posiada stalową podstawę. Szczególną uwagę warto zwrócić na drewniane wyposażenie, które posiada wyrazisty zarys słojów – w aranżacjach loftowych i skandynawskich surowe drewno wygląda nadzwyczaj efektownie i wpisuje się w ich popularną konwencję. Aby uzyskać efekt prawidłowej jednolitości warto skoncentrować się na surowcu i wyselekcjonować meble skonstruowane z identycznego materiału co stół lub przynajmniej dopasować je pod względem kolorystyki oraz faktury.

Krzesło H-261 blue

Krzesła metalowe

Krzesło Aldo

 

POWIĄZANY POST

Gotowe zestawy mebli kuchennych w kontekście małych przestrzeni

W dzisiejszym szybkim tempie życia, pragnienie stworzenia kuchni, która nie tylko wizualnie urzeka, ale również doskonale wykorzystuje ograniczoną przestrzeń, staje…

Kompletny przewodnik po wyborze doskonałych krzeseł konferencyjnych

 Kluczowym elementem spotkań i wszelakich konferencji jest odpowiednio przygotowane miejsce. Ogromną uwagę należy zwrócić na wybór idealnych krzeseł konferencyjnych. Czy…

Do jakich wnętrz pasuje stół z ceramicznym blatem?

Stół z ceramicznym blatem to nadzwyczaj designerski model stołu, zaplanowany z reguły do współczesnych i nadzwyczajnych wnętrz. Blat wykonany z…

Narożniki na nóżkach – wady i zalety

"Narożniki na nóżkach" to najpopularniejsza forma wypoczynkowych mebli tapicerowanych, poświęconych typowo do zaopatrzenia salonu. Służą jako zamiennik dla niewielkiej kanapy,…