Jak dopasować ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze

W związku z tym jak zmienił się obecny system pracy, jaką wziętością cieszy się aktualnie home office lub synteza pracy stacjonarnej z pracą zdalną, warto zadbać o nasz komfort oraz zdrowie. Praca przy biurku na komputerze  w domu, dla wielu z nas stała się aktualnie powszedniością. Ciało człowieka jest przyzwyczajone do ruchu, potrzebuje go aby prawidłowo funkcjonować, dlatego też wielogodzinna praca przy komputerze może być powodem zmęczenia, a nawet w dalszej perspektywie może powodować problemy zdrowotne. Aby uniknąć kłopotów z kręgosłupem, bólu pleców i ramion, a nawet migren, warto zainwestować w dobrze dopasowany ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze. Warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W materiale odnajdą się wskazówki jaki fotel ergonomiczny wybrać oraz na jakie szczegóły zwrócić uwagę, by był on jak najlepiej dopasowany do Twojej sylwetki.

Najistotniejsza cecha fotela ergonomicznego – regulacja

Chociaż wiele foteli biurowych wygląda atrakcyjnie, to duży, skórzany fotel, nie zawsze okaże się właściwym siedziskiem do wielogodzinnej pracy przy komputerze. Podstawową cechą po której z łatwością poznasz, że fotel do biurka sprawdzi się do pracy przy komputerze, jest możliwość regulacji w kilku obszarach. Podstawową regulacją, która jest konieczna aby odpowiednio dopasować fotel do naszej sylwetki jest możliwość zmiany wysokości siedziska. To bardzo kluczowa kwestia, ponieważ odpowiednie oparcie nóg na podłodze oddziałuje na pozycję jaką przyjmujemy. W ogólnej perspektywie ma to duży wpływ dla naszego komfortu, ponieważ nawet po wielogodzinnej pracy znacząco zmniejszymy poczucie fizycznego zmożenia. Drugą kwestią jest możliwość regulacji nachylenia oparcia.

Ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze musi gwarantować odpowiednie wsparcie dla Twoich pleców. Sylwetka podczas pracy nie powinna być zgarbiona ani zbytnio rozluźniona – ma to działanie na zdrowie Twojego kręgosłupa. Jeżeli po dłuższym czasie pracy przy komputerze czujesz ból pleców, oznacza to, że powinieneś zmienić ustawienia oparcia. Dobrej jakości fotele ergonomiczne posiadają również dodatkowe regulacje w zakresie podłokietników, głębokości siedziska, a nawet zagłówka. Jeżeli uważasz, że Twoja praca przy komputerze będzie systematyczna oraz wielogodzinna, to zdecydowanie powinno się wziąć pod uwagę takie modele foteli ergonomicznych. Fotel dopasowany do sylwetki zapewni Ci komfort pracy oraz, tak naprawdę, bezpieczeństwo.

Z czego powinien być skonstruowany ergonomiczny fotel?

Jeżeli zastanawiasz się jaki fotel ergonomiczny wybrać oraz czy materiały z jakich został wykonany mają istotne znaczenie, to już odpowiadamy. W momencie, gdy stajemy przed wyborem fotela biurowego początkowym kryterium często bywa budżet oraz design mebla. To niestety błąd, który warto zauważyć. Utarło się przekonanie, że ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze nie może być estetyczny i stylowy. Na szczęście coraz częściej odchodzi się od takiego twierdzenia, a producenci mebli biurowych zauważają i rozumieją potrzeby klientów.

Najlepszym materiałem, z którego wykonane są dobrej jakości fotele ergonomiczne są tkaniny zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Materiał powinien być dobrej jakości, odporny na przetarcia oraz łatwy w utrzymaniu w czystości. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej modeli foteli ergonomicznych cechuje się również bardzo stylową estetyką – w designerski sposób łączone są różne materiały oraz kolorystyka. Ciekawą propozycją są również fotele tapicerowane skórą – prezentują się one bardzo designersko, lecz warto rozważyć, czy w przypadku wielogodzinnej pracy przy komputerze, będzie ona dla Ciebie tak samo komfortowa o każdej porze roku.

Oparcie w fotelach ergonomicznych

Chociaż istotną kwestią jest opcja regulacji wysokości i nachylenia oparcia, drugim nieodłącznym detalem jest sposób jego wyprofilowania. Dobrej jakości ergonomiczny fotel do komputera ma profilowane oparcie, które zwykle przypomina literę „S”. Taki układ wynika z odwzorowania oparcia fotela w oparciu o kształt kręgosłupa. Poprawne wsparcie dla pleców dzięki przystosowaniu oparcia pozwala na odciążenie kręgosłupa, zmniejsza nacisk oraz napięcie mięśni. To bardzo istotne dla Twojego zdrowia. Niewłaściwa postawa podczas codziennej, kilkugodzinnej pracy przy komputerze, może bardzo szybko dać o sobie znać problemami z bólem pleców, a w dalszej perspektywie, wiąże się ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Oparcie ergonomicznego fotela powinno wspierać całe plecy. Pomocną zaletą profilowanego oparcia i jego adekwatnego uszeregowania jest również komfort pracy. Nie będziesz musiał nieustannie zmieniać pozycji, a tym samym rozpraszać się i odrywać uwagi od wykonywanego zadania.

Podłokietniki – znaczący moduł fotela ergonomicznego

Chociaż wydaje się, że podłokietniki są tylko dodatkiem lub mniej istotnym elementem, to w rzeczywistości odgrywają charakterystyczną funkcję. Podłokietniki w ergonomicznym fotelu biurowym do komputera pomagają Ci utrzymać prostą sylwetkę oraz pozwalają odciążyć organizm. Takie pomocnicze wsparcie w dużym stopniu minimalizuje napięcie mięśni, a w związku z w tym odczuwasz mniejsze zmęczenie. Właściwe ustawienie i regulacja podłokietników dopasowana do Twojej sylwetki gwarantuje mniejsze obciążenie obręczy barkowej oraz ramion. To istotna kwestia na którą warto zwrócić uwagę wybierając ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze. Wybór odpowiedniego ergonomicznego fotela do pracy przy komputerze to bardzo subiektywna kwestia.

Oczywiście, najwygodniejszym rozwiązaniem byłaby sposobność fizycznego sprawdzenia i dopasowania mebla do naszej postury. Tymczasem nie zawsze istnieje taka możliwość. Dlatego polecamy sprawdzać wymiary, które znajdują się na karcie produktu oraz dostosowywać fotel przy pomocy regulacji. Zdrowie oraz Twoja wygoda to powinny być czynniki priorytetowe, dlatego też mamy nadzieję, że znajdziesz idealny fotel, który zapewni Ci wygodną pracę.

POWIĄZANY POST

Rozkładany stół w jadalni z aneksem kuchennym

Jadalnia połączona z aneksem kuchennym to popularne rozwiązanie, które pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Kluczowym elementem takiej aranżacji jest rozkładany…

Jak dopasować krzesła do stołu?

Wybór odpowiednich krzeseł do stołu to zadanie, które łączy estetykę z funkcjonalnością. Krzesła do jadalni nie tylko wpływają na wygląd…

Czym powinniśmy się kierować w doborze stolika kawowego do kanapy?

Wybór odpowiedniego stolika kawowego do kanapy może wydawać się prostym zadaniem, ale jest kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod…

Jak wysoko zawiesić szafki kuchenne nad blatem?

Jednym z najważniejszych elementów przy projektowaniu funkcjonalnej i atrakcyjnej kuchni jest odpowiednie zamontowanie szafek nad blatem roboczym. Wysokość, na której…