Jak wypełnić miejsce nad pralką?

Pralka to ten rodzaj sprzętu AGD, który każdy z nas ma w swoim domu i tym samym każdy ma zagwozdkę, gdzie ją umieścić. Pomieszczeń jest mnóstwo, może to być łazienka, pralnia a nawet kuchnia. Dobrane miejsce dla pralki warto zaplanować już na etapie projektu domu, wówczas łatwiej jest nam rozplanować przestrzeń wokół i nad nią. Łazienka to pomieszczenie, w którym zwykle znajduje się pralka. Jeśli jest to sporych rozmiarów łazienka w domku jednorodzinnym to kłopotów z wykorzystaniem przestrzeni nie ma ale jeśli jest to mała łazienka w bloku pożądamy roztropnego zużytkowania miejsca nad pralką. W tym materiale dowiecie się w jaki sposób niezależnie od pomieszczenia, wykorzystać w sposób funkcjonalny miejsce nad pralką.

Pralka w pralni i łazience – jak zagospodarować przestrzeń nad pralką

Pralkę w łazience lub pralni możemy umieścić na parę sposobów. Pierwotny z nich to rozlokowanie pralki pod blatem łazienkowym. Jest to sposób, który najmniej ingeruje w ogólną przestrzeń łazienki czy pralni. Blat nad pralką może być przedłużeniem blatu szafki pod umywalkę lub ustanawiać odrębną zabudowę. Najistotniejsze, aby wszystkie te szczegóły drewniane miały spójną stylistykę. Co wówczas nad pralkę? Najlepiej naturalnie sprawdzą się pożyteczne półki, na których umieścimy obowiązkowe akcesoria łazienkowe lub chemię do prania. Drugą opcją jest także zawieszenie odpowiedniej szafki łazienkowej wiszącej, wówczas możemy użyć jej w taki sam sposób co półki ale jednocześnie ukryć cały związany z tym bałagan.

Drugim sposobem są osobliwe szafki nad pralkę. Na czym polegają? Mianowicie w dolnej części szafek jest miejsce na umieszczenie szafki, natomiast u góry mamy zabudowaną szafkę z krytymi frontami. Oczywiście wszystko to w całości tworzy jeden mebel. Szafka nad pralkę może świetnie komponować się z aranżacją łazienki jako niezależny mebel ale może także istnieć część zestawu mebli do łazienki. Z reguły ich szerokość wynosi trochę ponad 60 cm, czyli idealna szerokość do wstawienia najbardziej ekumenicznych wymiarów pralki. To rozwiązanie przydaje się do większości małych łazienek w bloku ale nie tylko.

Po pierwsze dlatego, że świetnie gospodaruje przestrzeń nad pralką, estetycznie zabudowuje pralkę oraz dzięki zamykanym drzwiczkom, wspaniale maskuje rozgardiasz. W związku z tym, tego typu szafki to także doskonałe urządzenie pralni. Pomimo, że pralnia jest najczęściej większa i posiada więcej powierzchni do zagospodarowania niż łazienka, nie musimy aż tak rozmyślać o wolnej przestrzeni nad pralką. Pomimo wszystko warto właśnie w taki sposób umeblować pralnię. Stanie się ona bardziej funkcjonalna i z pewnością znajdzie się posiłkowe miejsce na suszarkę na pranie, wieszak na ciuchy czy deskę do prasowania.

Suszarka nad pralką w słupku

Ustawienie suszarki nad pralką to realne ułatwienie powszednich obowiązków domowych oraz ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Wyciągając mokre pranie możemy przełożyć je wprost z pralki do suszarki. Jest to ogromna oszczędność czasu. Najlepiej w takim razie ulokować te urządzenia w prostym sąsiedztwie ze sobą. Najłatwiejszym i niewymagającym żadnych dodatkowych zabiegów rozwiązaniem jest ustawienie pralki i suszarki w słupku. Dosłownie jedna na drugiej. Oczywiście jedynym warunkiem jest odpowiedni ilość miejsca nad pralką.

Nie może znajdować się tam kaloryfer a samo pomieszczenie także powinno mieć wystarczającą wysokość. Pamiętajcie także o tym, że to zawsze suszarka powinna znajdować się na górze tego słupka. Dlaczego? ponieważ gdyby było na odwrót, to w razie jakiejkolwiek awarii pralki, moglibyśmy zalać suszarkę wodą i jednocześnie uszkodzić oba te sprzęty. Warto także pomyśleć o łączniku stabilizującym pracę suszarki i odgradzającą urządzenia od siebie. Specjaliści doradzają użycie łącznika w większości przypadków. Warto więc ich posłuchać.

Gdzie oprócz łazienki możemy ukryć pralkę w domu?

Jak już wcześniej wzmiankowaliśmy, w naszych domach lub mieszkaniach znajduje się sporo atrakcyjnych miejsc na umieszczenie pralki. Niezbędne są tylko właściwe przyłącza zapewniające bieżącą wodę oraz jej odpływ. I tak właśnie pralkę możemy umiejscowić w łazience, pralni, kuchni a czasami nawet w przedpokoju.

Pralka w kuchni z reguły znajduje się wewnątrz zabudowy kuchennej, zaraz obok zmywarki i szafki kuchennej ze zlewozmywakiem. Jest to bardzo wygodny sposób na jej ulokowanie ze względu właśnie na dostępne odpływy. Bardzo często jest ona ukryta za pomocą maskujących frontów kuchennych. Co do przestrzeni nad pralką to oczywiście znajduje się nad nią blat kuchenny, który sam w sobie jest bardzo korzystny, dlatego nie możemy spożytkować tej przestrzeni w inny sposób.

W następnej kolejności, coraz bardziej popularny sposób rozmieszczenia pralki w mieszkaniu to przedpokój. Najczęściej wstawiamy ją do wnętrza szafy z przedpokoju lub zabudowujemy meblami na wymiar. Pamiętajcie tylko o podłączeniach kanalizacyjnych, aby były gdzieś w pobliżu ponieważ to znacznie ułatwi nam podłączenie pralki. Wstawienie pralki do szafy to także świetny sposób na wykorzystanie przestrzeni ponad jej górnym blatem. Najczęściej znajdują się tam półki na których możemy uporządkować płyny i proszki do prania.

Bogatsi o doświadczenie jako sprzedawcy i osobiście jako projektanci swoich osobistych łazienek, naprowadzamy Wam jak ergonomiczne wykorzystać miejsce nad pralką. Każdy z Was może urządzić swoją łazienkową przestrzeń w odpowiedni dla siebie sposób używając do zabudowy wiszącej szafki łazienkowej lub specjalnie stworzonej do tego – szafki nad pralkę. Jeśli szukacie także więcej inspiracji dotyczących umeblowania nowoczesnej łazienki, to zapraszamy na naszego bloga pt.

POWIĄZANY POST

Podwójne, okrągłe stoliki kawowe w nowoczesnym salonie

We współczesnych czasach, gdzie design wnętrz ewoluuje w kreatywny sposób, poszukiwanie funkcjonalnych i stylowych mebli do salonu staje się kluczowym…

Skuteczna pielęgnacja krzeseł z tapicerką welurową

Wybór krzeseł tapicerowanych welurem to nie tylko kwestia wygody, lecz także dodania stylowego akcentu, który podkreśla elegancję wnętrza. Aby jednak…

Kapitalna poduszka na zagłówek: klucz do wygody i stylu w twoim pokoju

Marzysz o sypialni, która nie tylko promieniuje spokojem, lecz również emanuje niepowtarzalnym stylem? Wykorzystanie poduszki na zagłówek to ta drobna…

Stojące lustro w pokoju dla nastolatki

Elementy dekoracyjne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu charakteru pokoju dla nastolatki, a jednym z nich jest z pewnością stojące lustro.…