Jak wybrać materac do łóżka?

Decydując się na kupno nowego materaca do sypialni musimy dokonać kilku niezwykle znaczących decyzji. Aby Wam to uprościć przedstawimy parę najistotniejszych cech materacy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Zasugerujemy jaki materac wybrać, pomożemy dostosować jego cechy, w tym twardość i inne komponenty takie jak rozmiar i charakter pokrowca. W kwestii wyboru materaca do sypialni, powinniśmy wcześniej zapoznać się ze wszelkimi przypuszczalnymi wyborami.

Wybierzmy odpowiedni rodzaj materaca do sypialni

Zakładając, że szukamy materaca dla osoby dorosłej lub dwóch dorosłych, nie powinniśmy brać pod uwagę materacy piankowych ze zwykłej pianki T25 oraz materacy bonelowych. Materace piankowe to najbardziej klasyczne materace przeznaczone przede wszystkim dla dzieci i dla lekkich osób, do maksymalnie 65 kg, z związku z tym nie nadają się do typowej sypialni. Bonele zalecamy jedynie osobom sypiającym w pojedynkę lub młodzieży, ponieważ sen we dwoje na tego rodzaju materacu powoduje, efekt fali przy każdym ruchu drugiej osoby oraz załamywanie się materaca jeśli jedna z osób jest cięższa od drugiej. Są to ich zasadnicze wady. Najlepsze rodzaje materacy do wyboru: materace kieszeniowe, materace lateksowe, materace z pianek termoelastycznych i wysokoelastycznych.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe to ulepszona wersja materacy sprężynowych, gdzie każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszeni. Sprężyny pracują oddzielnie więc pułap pomiędzy dwoma osobami jest taki sam a w dodatku podzielone są one na kilka stref twardości, dzięki czemu materac lepiej dopasowuje się do kształtów ciała i ucisku jaki powoduje ono na powierzchnie materaca. Materace kieszeniowe są dobrze znane na rynku, pewnie z uwagi na na to iż są bardzo wydajne, akumulują w swoich cechach wiele wspólnych cech pozostałych materacy i znajdują się w średniej grupie cenowej, osiągalnej dla wszystkich. Jeśli poszukujesz materaca do sypialni dla dwóch osób to bez wątpliwości powinieneś zwrócić uwagę na ten rodzaj materaca. Dopasuj tylko odpowiednią twardość i staniesz się posiadaczem właściwego materaca do sypialni. Przedział cenowy materacy kieszeniowych w rozmiarze 160×200 wynosi od 655 zł do 4900 zł.

Materace lateksowe

Następna kategoria materacy to materace lateksowe. Lateks dopasowuje się do kształtu ciała człowieka, podpierając punktowo poszczególne jego części. Dysponuje właściwościami antyalergicznymi i jest bardzo higieniczny, jest więc wspaniały dla alergików i osób z większą potliwością. Ale tak właściwie są to doskonałe materace dla wszystkich ceniących sobie wysokie standardy. Spośród tylu wielu zalet jedyną wadą jest cena, która ze względu na kosztowne materiały jest odrobinę wyższa niż poprzednich ofert. Przedział cenowy materacy lateksowych w rozmiarze 160×200 wynosi od 1600 zł do 5300 zł.

Materace z pianki termo i HR

Materace z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej, to pionierskie propozycje na naprawdę komfortowy sen. Wyrażają najnowocześniejsze technologie w branży. Pianka termoelastyczna dostosowuje się do kształtów ciała człowieka pod wpływem jego ciepła, jest to świetne rozwiązanie dla osób lubiących ciepło i mających bóle kręgosłupa, a w szczególności w odcinku lędźwiowym. Nie uwiera, dzięki czemu nie utrudnia przepływu krwi, jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób z kłopotami krążenia. Drugi rodzaj pianki to pianka HR- wysokoelastyczna pianka zapewniająca wysoką wygodę, ale także solidne i stateczne podparcie całego ciała bez względu na pozycję w trakcie snu. Pianka ta jest nadzwyczaj elastyczna i odporna na odkształcenia. Najlepszym rozwiązaniem jest materac wykonany z połączenia pianki termo z pianką HR, ponieważ pianka HR jest twardsza, rozwiązuje więc efekt nadmiernego zapadania się w piance termo i lekko usztywnia podłoże. Jest to zestaw doskonały, który plasuje się na drugiej pozycji, między materacami lateksowymi a kieszeniowymi. Przedział cenowy tych materacy w rozmiarze 160×200 wynosi od 1200 zł do 5600 zł.

Materace rehabilitacyjne, jakie to są i dla kogo ?

Każdy z wyżej przytoczonych materacy do sypialni może być określony materacem rehabilitacyjnym, jeżeli posiada odpowiednie cechy, niezbędne dla tego typu materaca. Materace rehabilitacyjne cechują się doskonałą giętkością punktową, przystosowują się do kształtów ciała dzięki czemu nie oddziałują na organizm człowieka. Są jednym słowem prawie że neutralne dlatego świetnie przydają się w czasie powrotu do zdrowia po urazach, w przypadku problemów z kręgosłupem czy z krążeniem.  Nie wiem czy wiecie ale coraz częściej wybierają tą alternatywę osoby, bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Jest to postępowanie typowo profilaktyczne ponieważ biorąc pod uwagę upływający czas z roku na rok nie młodniejemy. Jak wiadomo z wiekiem zmieniają się też nasze potrzeby, te dotyczące snu, wzmacniają się również wymagania związane z komfortem. Dlatego najistotniejsze jest zapewnienie stabilizacji dla kręgosłupa, a tutaj sprawdzą się wtedy materace o statusie rehabilitacyjnym.

Określ twardość materaca, to ma znaczenie

Dlaczego twardość materaca ma takie wielkie znaczenie? Ponieważ odpowiednia twardość będzie decydowała o komforcie snu, podparciu kręgosłupa i o żywotności materaca. Skupiając się na materacach do sypialni bierzemy pod uwagę osoby dorosłe dlatego zwróćmy uwagę na co najmniej drugi stopień twardości. Jeszcze kilka lat temu powracała niesprawdzona wiadomość, że im twardszy materac tym lepiej. Niestety to nie zgodne z rzeczywistością, ponieważ za twarda powierzchnia do spania będzie nas przeszkadzać, utrudniać krążenie krwi i powodować lędźwiowe bóle kręgosłupa. Z kolei zbyt miękki materac wywoła zapadanie się ciała i nienaturalne krzywizny kręgosłupa. Najlepszym wyznacznikiem twardości materaca jest nasza waga. Poprawnie dobrany materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz wspaniale przystosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Przy doborze materaca dla dwóch osób, zawsze bierzemy pod uwagę wagę osoby cięższej, ale w przypadku bardzo dużej różnicy, proponujemy określony materac wyprodukowany do tego typu sytuacji. Jest to materac PENELOPA i ODYSEUSZ, który jak sama nazwa wskazuje kreuje rzeczywiście boskie warunki do wspólnego spania, dzięki dwóm, niezależnym strefom.

Idealny pokrowiec materaca a nasze potrzeby

Najlepszy pokrowiec materaca to zdejmowany pokrowiec zasuwany na zamek błyskawiczny, który w każdej chwili można ściągnąć i wyprać albo nawet zamienić. Pokrowce różnią się składem tkaniny i rodzajem pikowania. Osoby drażliwe na kurz powinny wybierać pokrowce z tkaniny utrudniającej rozwój roztoczy, czyli tak zwane pokrowce antyalergiczne. Wszystkie pokrowce to wysokiej jakości artykuły umożliwiające ochronę materaca i przedłużenie ich trwałości, mają na celu ułatwić utrzymanie w czystości i sterylności wnętrze materaca. Wybór należy do nas samych w zależności od naszych potrzeb lub ich braku. Ceny poszczególnych pokrowców różnią się nieznacznie.

Jeśli kupiłeś już materac do sypialni lub jesteś zdecydowany, pamiętaj także, że pierwsze noce nie muszą być zaliczane do najwygodniejszych. Bardzo często potrzebujemy czasu aby nasze ciało przyzwyczaiło się do nowych warunków. Nasze mięśnie, układ kostny i krążenie zaczyna inaczej funkcjonować w czasie snu, przez co czujemy się inaczej, powoli zanikają napięcia mięśniowe, układ kręgosłupa się zmienia a krew lepiej krąży. Taka gwałtowna zmiana może sprawiać z początku odwrotne doznania niż zakładaliśmy. Dajmy sobie czas do max 3 tygodni aby dobrze ocenić czy jest to dopasowany materac dla nas.

POWIĄZANY POST

Jak dopasować krzesła do stołu?

Wybór odpowiednich krzeseł do stołu to zadanie, które łączy estetykę z funkcjonalnością. Krzesła do jadalni nie tylko wpływają na wygląd…

Jak wysoko zawiesić szafki kuchenne nad blatem?

Jednym z najważniejszych elementów przy projektowaniu funkcjonalnej i atrakcyjnej kuchni jest odpowiednie zamontowanie szafek nad blatem roboczym. Wysokość, na której…

Skuteczna pielęgnacja krzeseł z tapicerką welurową

Wybór krzeseł tapicerowanych welurem to nie tylko kwestia wygody, lecz także dodania stylowego akcentu, który podkreśla elegancję wnętrza. Aby jednak…

Najlepsze rozwiązania dla komfortu w biurze: 10 doskonałych foteli

Biuro to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin na wykonywaniu różnorodnych zadań. Dlatego kluczowe jest, aby zapewnić sobie odpowiednie wyposażenie,…