Jaka szafa do małego pokoju to najlepsze rozwiązanie?
Aranżujesz mieszkanie, ale blokuje cię przestrzeń, dlatego każdy mebel musi być wybierany z uwagą i po dokładnej analizie jego wymiarów. W szczególności dużą uwagę do rozmiaru powinieneś poświecić szafie. Dowiedz się, jaka szafa do małego pokoju będzie najlepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę jej wymiary oraz co najważniejsze – pojemność. Czy jest to model szafy przesuwnej, narożnej, a może z drzwiami uchylnymi? Podpowiemy także, jak dostosować szafę pod kątem materiałów oraz jak dostosować ją do pozostałego wyposażenia. Wszystko przed nami!
Pojemna szafa do małego pokoju
Najważniejszą cechą, jaką powinna mieć szafa do małego pokoju, jest spora objętość. Jaką dokładnie, to ciężko stwierdzić, ponieważ całokształt zależy od tego, w jakim pomieszczeniu ma się znaleźć. Jeśli szukamy szafy do sypialni, sugerujmy się ilością ubrań i rzeczy, jakie zamierzasz w niej gromadzić. Rozkład wnętrza, ilość półeczek oraz wieszaków jest niezmiernie ważna. Biorąc pod uwagę mały metraż, jaki masz do dyspozycji, musisz znaleźć kompromis pomiędzy niewielkim gabarytem szafy a dużą pojemnością. Wspaniałym przykładem pojemnej szafy do małego pokoju, jakim jest sypialnia, są szafy przesuwne. Zazwyczaj są to dwudrzwiowe szafy z pełnymi lub lustrzanymi frontami, z ogromnym wnętrzem. Kilka półek, drążki na wieszaki oraz szuflady do przechowywania bielizny pozwolą Ci pochować wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy prywatne i ubrania. Te wszystkie akcesoria meblowe zdecydowanie poprawią również twoje codzienne działanie.
Kolejnym przypadkiem jest wykorzystanie szafy bezpośrednio w salonie. Szafa do salonu powinna pełnić trochę inną funkcję niż w sypialni i głównie być bardziej dekoracyjna. Na ogół posiada także mniejsze rozmiary, a co za tym idzie, także mniej miejsca do składowania. Okoliczność zmusza nas jednak czasami do urządzenia w salonie, swojej sypialni, w takim przypadku polecamy mniejsze, bardziej ścisłe wersje szaf z przesuwanymi drzwiami. Przykładowo szafy przesuwne 90 cm i szafy przesuwne 120 cm szerokości. Ich zaletą w niewielkim salonie, ale także w sypialni jest niewątpliwie brak potrzeby nadzwyczajnego miejsca na otwarcie rozchylanych frontów. W przypadku przesuwanych drzwi ta sfera nie jest znacząca, ponieważ drzwi przesuwane są do boku po prowadnicach, odsłaniając konkretne części wnętrza szafy. Wówczas bezpośrednio obok szafy możesz ustawiać narożnik, sofę lub inny mebel do salonu, pozostaw sobie tylko tyle miejsca, aby można było swobodnie do niej podejść.
Twój osobisty pomysł na szafę do małego pokoju
Niewielki metraż pomieszczenia, do którego ma dołączyć szafa, niezależnie na to, czy jest to pokój dzienny, sypialnia czy pokój dziecka określa bardzo często nasze potrzeby pod względem cech i wyposażenia wewnętrznego szafy. Aby przystosować jak najbardziej indywidualnie każdy szczegół, polecamy system szaf flex. Ten nowoczesny system modułowy to podejście polegające na budowie szafy za pomocą różnych modułów, które można konsolidować i dostosowywać do prywatnych potrzeb użytkownika.
Elementy te występują w standardowych rozmiarach, co pozwala na łatwe przystosowanie ich do różnych wymiarów pomieszczeń oraz zapewnia duże sposobności w konfiguracji swojej prywatnej szafy. Poszczególne moduły szaf flex różnią się od siebie układem oraz kolorystyką. Ilość szuflad, półek, drążków na wieszaki czy różne fronty zezwalają na wiele kombinacji. Praktyczne jest także uzupełnienie różnych uchwytów. Korzyścią z zastosowania systemu szaf modułowych Flex jest przede wszystkim elastyczność w konfiguracji szafy, dzięki czemu można ją dopasować do rzeczowych potrzeb użytkownika. Co więcej, taki system pozwala na łatwe rozbudowywanie szafy w przyszłości, gdy będą korzystne ponadprogramowe moduły lub akcesoria.
Szafa do małego pokoju dziecięcego
Szafa w pokoju dziecka, tak samo, jak komoda, powinna być przestronna i pojemna, ale nie może zdominować całego pomieszczenia. Jeżeli pokój dziecka ma niewielki metraż, to w pełni sprawdzi się idealna szafa dwudrzwiowa lub nawet jednodrzwiowa. W sytuacji dzieci bardzo istotne jest, aby rozmiar szafy był odpowiedni do wieku pociechy. Wszystko po to, aby dziecko mogło na własną rękę kompletować sobie ubrania na co dzień.
Szafy z lustrem, jako metoda na powiększenie małego pokoju
Świetnym rozwiązaniem do małego pokoju jest wykorzystanie szafy z lustrem. Dzisiejsze szafy z lustrem na froncie z łatwością dopasujemy do większości aranżacji w salonie, sypialni czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Szafy przesuwne z lustrem rozróżniają się na tle innych osiągalnych i znanych szaf, ze względu na oryginalność ich frontów.
Oprócz nich zalecamy fronty w najróżniejszych kolorach. Białe fronty z szafą z lustrem to pomysł do wnętrz skandynawskich. Wybierając modele w wysokim połysku, możemy zaaranżować wnętrze w stylu glamour. W zasadniczych wnętrzach stylu loft doskonale odnajdą się szafy przesuwne w kolorze drewna, szarości czy grafitu.
Dlaczego lustro ma znaczenie na powiększenie małego pokoju? Oczywiście mamy na myśli optyczne powiększenie. Ustawiając szafę z lustrem w niewielkiej odległości od okna, dodamy pomieszczeniu więcej światła dziennego, które odbite od lustra rozprzestrzeni się po salonie. Poza tym lustro nadaje poczucie głębi i zwiększy przestrzeń.
Wybór pojemnej i zarazem kompaktowej szafy do małego pokoju sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie mamy miejsca na odizolowanie poszczególnej garderoby. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się nad tym, jaka szafa do małego pokoju będzie najlepsza, odpowiedz sobie na pytanie, co będziesz w niej gromadzić. Odpowiedź na to pytanie zdefiniuje jakiej szafy będziesz potrzebować.