Najlepsze sposoby na magazynowanie ubrań w pokoju dziecięcym

Przechowywanie ubrań w pokoju dziecięcym jest niemałą zagwozdką dla rodziców, zwłaszcza jeśli w niewielkim pokoju musimy zorganizować garderobę dla dwóch lub więcej dzieci. Rodzice bardzo często zastanawiają się, jaki rodzaj mebli będzie najbardziej dopasowany do przechowywania dziecięcej odzieży, aby ubranka nie niszczyły się, nie gniotły oraz były łatwo dostępne dla samych dzieci. Poniższy artykuł wyznaczy Wam kilka najlepszych sposobów na przechowywanie dziecięcej odzieży oraz pojedynczych ubrań.

Typowy mebel do przechowywania ubrań w pokoju dziecka – szafa

Najbardziej oczywista propozycja do przechowywania dziecięcych ubranek to ewidentnie świetna szafa dziecięca. Typowa szafa na ubrania dziecka to najbardziej pojemny mebel, który zgodnie z możliwości powinien stać w każdym poprawnie umeblowanym pokoju dziecięcym. Wybierając szafę wypada zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Najważniejszą zasadą, przy zakupie szafy, jest dopasowanie wymiarów mebla do wymiarów pokoju, w taki sposób aby mebel nie przytłoczył całego pomieszczenia. Jeżeli pokój dziecka ma niewielki metraż, to znakomicie sprawdzi się klasyczna szafa dwudrzwiowa lub jednodrzwiowa.

Większe modele trzydrzwiowe lub narożne szafy pozostawmy do dyspozycji właścicielom większych metrażowo pomieszczeń. Dokładnie opracowane systemy półek i wieszaków wewnątrz szafy to praktyczne rozwiązanie na przechowywanie nie tylko ubrań, lecz również obuwia i innych przedmiotów, takich jak koce lub nieużywane zabawki. Naturalnie wnętrze szafy najlepiej dopasować do potrzeb oraz wieku dziecka, aby mogło samoistnie z niej korzystać. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych dzieci, ponieważ umożliwia im poczucie odpowiedzialności, gdy to one same rozstrzygają, jakie ubrania dzisiaj wyciągną z szafy.

Szafy dziecięce są dziś dostępne w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Bez problemu można dopasować wybraną szafę do posiadanych już mebli dziecięcych lub po prostu zakupić model pochodzący z wybranej kolekcji. Na rynku pojawiają się również umyślnie zaprojektowane szafy, które są dostrojone standardowo do pokojów dziewczynek lub chłopców. Te meble możemy dopasować zarówno pod kątem wyglądu jak i ich wnętrza. Organizacja wnętrza szafy powinna być inna ze względu na płeć, ponieważ z reguły wiemy także, że zestawy ubrań dziewczęcych wymagają nieco innego sposobu przechowywania ubrań. W skład ich ubranek wchodzą przede wszystkim dłuższe od klasycznych T-shirtów sukienki, dlatego przyda się więcej drążków do powieszenia wieszaków. Garderoba chłopców świetnie przechowuje się na klasycznych półkach.

Komoda w pokoju dziecięcym

Wyjątkowe i rozmaite komody dla dzieci to drugi z kolei sposób na przechowywanie dziecięcych ubrań i to z kilku powodów. 

  • po pierwsze komody dziecięce świetnie sprawdzają się jako wyposażenie niewielkich pokoików, w których brakuje miejsca na większe gabarytowo szafy. W zależności od dostępnego metrażu możesz wybrać odpowiednią wielkość komody, tak by nie zajmowała zbyt dużej przestrzeni pokoju. 
  • po drugie pokój każdego dziecka, nieważne czy niemowlęcia, czy kilkulatka powinien być funkcjonalny i wygodny. Niżej osadzone szuflady są lepiej dostępne dla maluchów. 
  • po trzecie, komody są niesamowicie pojemne. Wbrew pozorom często potrafią pomieścić w swoim wnętrzu tyle samo rzeczy co wysoka, dwudrzwiowa szafa. 
  • po czwarte, komody idealnie sprawdzają się jako podstawa pod podręczny przewijak w przypadku pokoju dla niemowlaka. Taka opcja jest niesamowicie praktyczna. Komoda z przewijakiem najlepiej sprawdza się stojąc zaraz obok łóżeczka dla niemowląt, obojętnie czy to będzie typowo pokój dla maluszka czy osobna strefa w sypialni rodziców.

Oprócz powyższych argumentów przemawiających za użyciem komody jako miejsca do przechowywania, jednym z największych plusów jest ich elastyczność i interesująca cena. 

Regały z pojemnikami jako doskonałe miejsce do przechowywania bielizny

Klasyczne regały wyposażone dodatkowo w dostrojone pojemniki doskonale sprawdzają się nie tylko do przechowywania zabawek czy książek. Odpowiednio zorganizowany regał może posłużyć również jako miejsce na bieliznę czy okazjonalne akcesoria ubraniowe (czapki, szaliki, paski itp.). Na dodatek kolorowe pojemniki zarówno materiałowe jak i plastikowe wprowadzą do pomieszczenia odrobinę wesołej kolorystyki i ożywią pokój. Co ważne, tego rodzaju dodatki są bardzo tanie. W razie zmieniających się upodobań możemy je zastępować nie ponosząc większych kosztów.

Otwarta szafa, czyli nowoczesny wieszak w roli ruchomej garderoby

Wieszak na ubrania może wyglądać nowocześnie i w tym samym czasie designersko, a przy tym sprawować funkcję otwartej szafy w pokoju dziecka. To rozwiązanie jest też szczególnie kultowe w typowych pokojach młodzieżowych. Garderobiany wieszak możemy po prostu ustawić w sypialni dziecięcej niedaleko łóżka. Zajmuje on stanowczo mniej miejsca niż szafa a czasem może być użytkowana również jako ponadplanowa szafa. W tym przypadku możemy wieszać na nim na przykład stylizacje ubrań na cały tydzień. Świetnie sprawdzi się w sytuacjach kiedy dziecko samo musi się wyszykować z rana. Główną zaletą takiej szafy jest również fakt, że ubranie wieszane są na drążku. Dzięki temu nie gniotą się i cały czas są do dyspozycji użytkownika.

Jak więc widzicie przechowywanie ubranek dla dzieci nie jest tak zawiłym tematem jakby się to wydawało. Jest wiele sposobów na praktyczne przechowywanie ciuchów w pokoju dziecka. Pamiętajcie tylko o odpowiedniej segregacji i częstym przepieraniu rzeczy, aby ubranka zawsze były świeże i gotowe do założenia. Istotne jest także przebieranie ubranek i wyciąganie z szafy tych, z których dziecko już wyrosło.

POWIĄZANY POST

Jak wybrać łóżko dla dziewczynki w wieku 8 lat? Porady i inspiracje

Aranżacja pokoju dla ośmiolatki to zadanie pełne radości i wyzwań. W tym wieku dziecko zaczyna rozwijać własne zainteresowania, ma już…

Trendy w kategorii krzesła do jadalni na najbliższe miesiące

Zapraszamy do odkrycia najnowszych trendów w krzesłach do jadalni na nadchodzące miesiące. Wybór odpowiednich krzeseł jest kluczowy dla stworzenia eleganckiej…

Tworzenie wyjątkowego otoczenia wokół łóżka dziecięcego

Łóżko dla dzieci jest centralnym punktem w każdej sypialni malucha, a elementy otaczające je mają kluczowe znaczenie. Chcemy, aby miejsce…

Podwójne, okrągłe stoliki kawowe w nowoczesnym salonie

We współczesnych czasach, gdzie design wnętrz ewoluuje w kreatywny sposób, poszukiwanie funkcjonalnych i stylowych mebli do salonu staje się kluczowym…