Nowatorski trend wnętrzarski, czyli rozdzielanie stref we wnętrzach

Organizowanie mieszkania, nieważne o jakim metrażu, wiąże się nie tylko z wątpliwościami poglądowymi i estetycznymi, lecz także z kwestiami organizacyjnymi i realnymi. Wyznaczanie stref we wnętrzach to nurt, który architekci wnętrz stosują przy wielu projektach, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie żebyś i Ty z nich skorzystał. Alternatyw i sposobów wyznaczania stref we wnętrzach jest bardzo wiele i nie zawsze muszą się wiązać z poważnym oraz kosztownym remontem. W artykule wynajdziesz pomysły oraz rozwiązania, które mamy nadzieję, pomogą Ci wydzielić strefy w poszczególnych pomieszczeniach, by żyło Ci się znacznie lepiej oraz wygodniej.

Umowne oddzielanie stref w otwartych pomieszczeniach

Jeżeli jesteś na etapie projektowania wnętrza, to bardzo dobrym sposobem jest wydzielenie poszczególnych stref w pomieszczeniu przy wykorzystaniu podłogi. Ten umowny sposób bardzo często jest stosowane w salonach połączonych z kuchnią oraz jadalnią, jak również w salonach otwartych na przedpokój lub korytarz wejściowy. Wybierając rozmaite rodzaje podłogi, w zależności od Twojego osobistego gustu, możesz połączyć choćby płytki z panelami podłogowymi – takie rozwiązanie wyraźnie zaznaczy przestrzeń jaką przeznaczasz dla danej strefy. Jest to bardzo designerskie rozwiązanie i uważa się, że to jeden z ciekawszych, nowych trendów we wnętrzach.

Takie połączenia różnych rodzajów podłogi, w wielu przypadkach bardzo kontrastowych pod względem kolorystycznym, prezentuje się bardzo ciekawie, a najlepiej sprawdza się, gdy chcesz wyodrębnić strefę wejściową w mieszkaniu. Dla osób, które wolą bardziej stonowane wnętrza polecamy wykorzystanie jednolitej podłogi, a wydzielenie stref można wykonać przy pomocy odcienia podłogi w danej przestrzeni. Taki umowny podział wnętrza ma bardzo dużą zaletę – nie zamyka dostępnej przestrzeni i sprawia, że wnętrze nadal zostaje obszerne.

Strefy w salonie – na co warto zwrócić uwagę

Wydzielanie stref we wnętrzach to całkiem nowy trend wnętrzarski i jest on odpowiedzią na odłączenie się od małych, zamkniętych przestrzeni na rzecz jasnych i pojemnych mieszkań. Najczęściej urządzając pokój dzienny łączony jest on z kuchnią, jadalnią, korytarzem lub przedpokojem, bądź korytarzem prowadzącym do sypialni. Tak duża ilość różnych stref w jednym pomieszczeniu może powodować chaos oraz wyczucie przytłoczenia, czyli sprzeczność rezultatu jaki chcesz otrzymać. Wydzielając strefy w salonie warto zwrócić uwagę i określić ich ergonomiczność. Na ogół są to: strefa wypoczynkowa, strefa jadalniana, strefa przeznaczona do pracy, w niektórych przypadkach również strefa dla dzieci. Oderwanie pokoju dziennego od kuchni można przeprowadzić na różne sposoby. Najczęściej wykorzystywanym pomysłem wśród architektów wnętrz jest ustawienie wyspy kuchennej, która staje się pewnego rodzaju ścianką między pomieszczeniami.

Inną ofertą, która sprawdzi się w szczególności w mniejszych mieszkaniach, jest dobre ustawienie mebli tapicerowanych. Jeżeli chcesz wyraźnie oddzielić strefę jadalnianą od strefy wypoczynkowej, to warto ustawić narożnik lub kanapę tak, by kuchnia znajdowała się za plecami. Oczywiście, strefę jadalnianą lub kuchenną możesz oddzielić od strefy wypoczynkowej przy pomocy stołu. Stoły to meble, które są idealnym i łagodnym przejściem pomiędzy kuchnią, a pokojem dziennym, ponieważ łączą zarówno jedną strefę, jak i drugą. Warto jednak pamiętać, by zachować pewną spójność aranżacyjną, gdyż zbytni eklektyzm w stylach poszczególnych stref może wprowadzić poczucie nieporządku i przytłoczenia. Urządzając pokój dzienny niejednokrotnie, zależy nam również na wydzieleniu strefy do pracy. Miejsce pracy w domu warto wydzielić przy pomocy regału na książki lub wysokiego kwietnika. Takie odcięcie przestrzeni pozwoli Ci na odseparowanie przestrzeni zawodowej od przestrzeni wypoczynkowej.

Parawan jako sposób na wydzielenie przestrzeni

Nie w każdym przypadku istnieje możliwość gry kolorami, odpowiedniego ustawienia mebli lub wykorzystania innych elementów wystroju wnętrza, by wydzielić poszczególne strefy. W takich sytuacjach przydatny będzie parawan. Parawany są bardzo często wykorzystywane w mieszkaniach typu studio oraz w pomieszczeniach o większym metrażu, gdy zależy nam na wyraźnym zaznaczeniu danej strefy. Warto również podkreślić, że parawany występują nie tylko w różnych wersjach kolorystycznych, w różnych stylistykach, lecz również w różnych rozmiarach. Parawan doskonale sprawdzi się również w pokoju dziecięcym – jeżeli zależy Ci na wydzieleniu poszczególnych stref dla rodzeństwa bez konieczności generalnego remontu, to rozwiązanie będzie idealne.

Wydzielanie stref w sypialni

Zaaranżowanie sypialni jest bardzo ważne, ponieważ jest to przestrzeń, która powinna stanowić nasz prywatny azyl. Jednakże w poniektórych przypadkach jest tak, że ze względu na metraż sypialni można związać w niej kilka funkcji jak choćby strefy relaksu z toaletką lub fotelem do lektury ulubionej książki, bądź strefy, którą będziesz dzielić z dzieckiem. W obu przypadkach warto zaznaczyć daną przestrzeń ponieważ pozytywnie wpłynie to na Twój komfort. Jeżeli chcesz wydzielić przestrzeń prywatną w sypialni, tylko tę, która otacza łóżko, polecamy wykorzystanie dywanu. Warto również zaakcentować, że wykorzystanie dywanów w aranżacjach wnętrz, szczególnie w sypialniach, dodaje im przytulności i podwyższa komfort wypoczynku.

Zarówno w tym przypadku, jak podobnie w wydzielaniu stref w salonie, w wyraźny sposób zaznaczysz przestrzeń, która będzie dotyczyć bezpośrednio wypoczynku. Dodatkowym sposobem, który bardzo często wykorzystują projektanci wnętrz, i który jest jednym z nowszych trendów aranżacyjnych, jest ustawienie w nogach łóżka dekoracyjnej ławki do sypialni. Takie wyraźne odcięcie strefy prywatnej od pozostałej części sypialni wygląda designersko i wprowadza dodatkowe poczucie komfortu i prywatności. Warto usamodzielnić tę przestrzeń, nawet, jeżeli jest to sposób jedynie krótkotrwałe. W tym przypadku warto wykorzystać dodatki takie jak fotel do karmienia lub niewielka, funkcjonalna szafeczka na najpotrzebniejsze akcesoria. Odpowiednie ustawienie poszczególnych mebli stworzy dodatkową strefę, która nie będzie ingerowała w strefę osobistą.

 

POWIĄZANY POST

Jak zaaranżować mały salon – 5 trików

Mały salon i próby jego zaaranżowania spędzają sen z powiek wielu projektantów, a co dopiero mówić o właścicielu-laiku takiego wnętrza?…

Pościel świąteczna – stwórz magiczny klimat w swojej sypialni

Święta Bożego Narodzenia, to dla każdego z nas szczególny czas. Już niedługo w naszych mieszkaniach pojawią się świąteczne ozdoby i…

Jak udekorować wnętrza na święta – Boże Narodzenie 2022

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia wiecznie aktywują u nas chęć dekorowania domu, która ma na celu wykreowanie magicznego i wyjątkowego…

Tekstury i sploty jako najpopularniejsze trendy w meblarstwie

Trendy wnętrzarskie modernizują się z roku na rok, aż nadszedł czas na totalną nowość w ekspozycji mebli, czyli przeróżne tekstury…