Niskie hokery idealne do wyspy kuchennej

Hokery to bardzo znane, a równolegle nader rzeczowe meble do urządzenia kuchni, które w poprzednich latach zdobyły większą sławę. Nie zawsze jednak pragniemy hokerów o typowej wysokości, dlatego coraz częściej decydujemy się na niskie hokery. Ze względu na kompaktowe rozmiary świetnie przedstawiają się one w niewielkich przestrzeniach, gdzie zajmują mało miejsca i pozwalają na komfortowe spożywanie posiłków w kuchni przy wyspie kuchennej. W przeciwieństwie do swoich wyższych odpowiedników zastępują także tradycyjne krzesła przy stole. Jak jednak przystosować wysokość hokerów do blatu? Przekonajcie się.

Czym różnią się niskie hokery od typowych hokerów?

Typowe hokery barowe do kuchni to hokery o wysokości od 70 do nawet 110 cm, a bywa, że i więcej. Niskie hokery nie przewyższają z kolei wysokości 70 cm. W większości wypadków ich siedzisko znajduje się na poziomie od 65 cm, a te najniższe nawet 55 cm wysokości. Nie ulega wątpliwości, że zupełna wysokość hokera może o wiele wykraczać poza te wartości jeśli hoker posiada oparcie. Wtedy całościowa wartość jest liczona od najwyższego punktu.

Poza różnicami w wysokości hokery niskie i tradycyjne hokery wysokie nie różnią się w żaden sposób. Bywa nawet, że producenci przekazują te same warianty w różnych rozmiarach, które świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Krzesła typu hoker o większej wysokości lepiej wyglądają w dużych przestrzeniach i przy typowych stolikach barowych dostosowanych do ich wysokości. Wspomniane wcześniej niższe stołki stworzone są do domowych aranżacji kuchennych oraz znacznie niższych blatów przy wyspach kuchennych i domowych barów.

Wielofunkcyjne niskie hokery z opcją regulacji

Hokery kojarzą nam się z wygodnym siedziskiem usytuowanym na wysokich nogach, bądź jednej nodze z możliwością regulacji wysokości. Takie regulowane krzesła barowe to propozycje do wnętrz, w których królują wysokie blaty i wyspy kuchenne, przy których można praktycznie przysiąść ale w wypadku potrzeby przystosowują się także do niższych mebli. Regulacja wysokości siedziska to niezmiernie efektywna cecha tego typu hokerów. Dzięki użyciu siłownika w podstawie możemy z łatwością dopasować jego wysokość do swoich potrzeb. Jedyny minus to fakt, że w większości przypadków regulowane niskie hokery są przymocowane na podstawie typu talerz. Nie mamy wówczas możliwości wyboru spośród setek modeli na klasycznych, czterech nogach.

Niski hoker a wysokość blatu

Wybierając hoker do blatu kuchennego, warto pamiętać głównie o stosownym dobraniu wysokości hokera, by móc radować się wygodą oraz zachowaniem odpowiedniej postawy ciała w czasie siedzenia. Zanim zaczniemy poszukiwania modelu idealnego, należy zatem rzetelnie zmierzyć wysokość blatu lub wyspy, do której chcemy dokupić hokery. Ogólna norma mówi, że odległość pomiędzy siedziskiem hokera a blatem powinna zawsze wynosić około 20-30 cm. A jak wiadomo wysokość blatu kuchennego czy blatu wyspy wynosi 90 cm, w związku z czym dostawiając do niego niski hoker o wysokości 60-65 cm uzyskujemy idealną różnicę poziomów.

Oczywiście, znaczenie ma także jakiego wzrostu jest osoba użytkująca krzesło. Niższe siedzisko jest bardziej komfortowe także dla osób wyższych. Zarówno modele z oparciem, z podłokietnikami jak i bardziej proste, tradycyjne stołki pozwolą na komfortowe spożywanie posiłków przy niższej kuchennej wyspie lub przedłużonym blacie. Niskie hokery świetnie sprawdzą się także jako alternatywne siedzisko przy stole do jadalni, kuchni lub w salonie. Biorąc pod uwagę standardową wysokość siedziska krzeseł do jadalni około 45-50 cm, to niższe hokery spokojnie są w stanie zastąpić je w razie potrzeby.

Wyspa kuchenna otoczona niskimi hokerami

Wyspa kuchenna to coraz częściej napotykany szczegół wyposażenia nowoczesnej kuchni oraz pomieszczeń openspace, czyli salonów z aneksem kuchennym. Otwarta przestrzeń dzienna cieszy się coraz większą sławą i jest to świetny kontekst do wprowadzenia wyspy kuchennej. Nie może zabraknąć obok niej praktycznych niskich hokerów. Jeszcze kilka lat temu wybieraliśmy wysokie barki z blatem na wysokości 100-110 cm, współcześnie nasze wyspy bazują na wysokości 90 cm dlatego jak już uprzednio wspomnieliśmy niskie hokery są lepszym rozwiązaniem.

Co do stosunku długości blatu i ilości stojących przy nim hokerów, możemy uznać tę samą zasadę. Obowiązuje dla stołów i mówi, że na każde krzesło powinno przypadać 60 cm blatu. Kolejnym istotnym elementem tego mebla jest oparcie, ponieważ jego towarzystwo lub brak będzie rozstrzygał o tym, czy mamy do czynienia z krzesłem czy ze stołkiem barowym. Hokery z oparciem to zarazem rozwiązanie o wyższym komforcie i o większej elegancji. Przy wyborze hokerów zwracajmy uwagę na to, czy będą komponować się z wnętrzem i znajdującymi się w nim sprzętami i meblami. Nie muszą zresztą koniecznie tworzyć z nimi idealnej, jednolitej kompozycji. Hokery mogą być dobrane też na zasadzie kontrastu, wówczas będą stanowić efektowny element wystroju wnętrza. Dzięki temu zyska ono niebanalny i wyjątkowy wygląd. Jeśli planujesz kuchnię z wyspą i potrzebujesz kilku porad zapraszamy na naszego bloga.

POWIĄZANY POST

Jak wybrać łóżko dla dziewczynki w wieku 8 lat? Porady i inspiracje

Aranżacja pokoju dla ośmiolatki to zadanie pełne radości i wyzwań. W tym wieku dziecko zaczyna rozwijać własne zainteresowania, ma już…

Rozkładany stół w jadalni z aneksem kuchennym

Jadalnia połączona z aneksem kuchennym to popularne rozwiązanie, które pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Kluczowym elementem takiej aranżacji jest rozkładany…

Jak dopasować krzesła do stołu?

Wybór odpowiednich krzeseł do stołu to zadanie, które łączy estetykę z funkcjonalnością. Krzesła do jadalni nie tylko wpływają na wygląd…

Czym powinniśmy się kierować w doborze stolika kawowego do kanapy?

Wybór odpowiedniego stolika kawowego do kanapy może wydawać się prostym zadaniem, ale jest kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod…