Jak zorganizować pokój dla pierwszoklasisty

Twój potomek od września stanie się pierwszoklasistą? Zmiana przedszkola na szkołę podstawową to istotny moment w życiu każdego dziecka. Rozpoczyna się prawdziwa szkoła, nowe obowiązki i alternatywy spędzania wolnego czasu, które Twoja pociecha może odkryć. Powinno się go wspomóc prawidłowo organizując jego przestrzeń. Warto udowodnić dziecku, że nowa aranżacja pokoju może być początkiem wspaniałej przygody, dlatego też postaraj się włączyć swoją pociechę w przygotowania, gdyż nawet wybór dekoracyjnych poduszek lub organizerów na biurko może wyrazić się czymś ważnym. Urządzając mały pokój dla pierwszoklasisty podstawą jest właściwe rozplanowanie przestrzeni, dobór odpowiednich i efektywnych mebli oraz stworzenie miejsca, które przyzwoli dziecku na relaks.

Pokój pierwszoklasisty – miejsce do nauki, czyli jakie wybrać biurko i fotel

Chociaż aranżujesz pokój dla pierwszoklasisty, to pamiętaj, że przyszły uczeń w dalszym ciągu jest maluchem i prawdopodobnie ubóstwia wszelkie swoje zabawki, gry i bajki. Chociaż przystąpienie pierwszej klasy to znaczący krok, warto pamiętać, że pogodzenie nauki i zabawy jest w jego przypadku bardzo istotne. Wyodrębnienie odrębnych przestrzeni do nauki oraz swobodnego spędzania czasu pomoże wam w organizacji czasu i nauce obowiązków.

Podstawą w pokoju każdego przyszłego ucznia jest oczywiście biurko dziecięce. Do małego pokoju pierwszoklasisty warto wybrać nadzwyczajnie dedykowane biurka. Zaletą biurek dla dzieci jest ich rozmiar oraz skuteczne rozdysponowanie szuflad i biurek, w których łatwo uporządkujecie książki i niezbędne szkolne akcesoria. Do małego pokoju dziecięcego rekomendujemy biurka o klasycznej formie – wszak żeby uniknąć wrażenia, że biurko jest zbyt proste, polecamy  wybrać modele, które łączą różnorodne kolory. Producenci biurek dziecięcych przekazują bardzo rozległy wybór mebli, które z naturalnością dostosujesz kolorystycznie do zaplanowanej aranżacji.

Najczęściej wybierane biurka do pokoju dla ucznia

Jeżeli jednak poszukujecie innego rozwiązania, to w pokoju pierwszoklasisty świetnie sprawdzi się dostosowywane biurko dziecięce. Możliwość zmiany ustawień biurka, czyli wysokości, czy kąta nachylenia blatu to bardzo wygodne rozwiązanie umożliwiające indywidualne dostosowanie mebla do potrzeb Twojego dziecka. Pierwszoklasista, chociaż rzekomo nie ma dużego obłożenia pracami domowymi, jednak będzie spędzał dłuższą chwilę na nauce niż wcześniej. Właściwa pozycja przy biurku jest istotna nie tylko ze względu na komfort, lecz przede wszystkim ze względu na zdrowie nadal kształtującego się młodego organizmu. Regulowane biurka dziecięce dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego też cieszą się bardzo dużą renomą.

Urządzając mały pokój dla ucznia warto też poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego fotela do biurka. Aktualnie oferta dziecięcych foteli do biurka jest bardzo bogata i różnorodna. Dla młodszych dzieci, jak Twój pierwszoklasista, polecamy fotele dziecięce z profilowanym oparciem oraz podłokietnikami – te dwa szczegóły są istotne, ponieważ pozwalają na utrzymanie prawidłowej pozycji ciała w czasie nauki. Poprawnie zaplanowany i dopasowany fotel dziecięcy powinien mieć możliwość regulowania wysokości siedziska oraz kąta nachylenia oparcia, które można osobiście zmieniać w miarę tego jak rośnie dziecko.

Niektóre fotele do biurka proponują kolejne zalety, takie jak regulacja głębokości siedziska lub zabudowana podstawa, która pozwoli dziecku swobodnie oprzeć stopy. Ze względu na komfort użytkowania największą popularnością cieszą się tapicerowane fotele dziecięce, są one znacznie wygodniejsze niż te wykonane z tworzywa. Dużą zaletą tapicerowanych foteli biurowych jest wykorzystanie trwałej i łatwej w czyszczeniu tkaniny, dlatego też nawet najbardziej kreatywne prace nie sprawią, że powstałe zabrudzenia zniszczą mebel. Urządzając pokój dla ucznia z łatwością znajdziesz biurko dziecięce i fotel, które będą utrzymane w takiej samej lub pokrewnej kolorystyce, co pozwoli na stworzenie spójnej aranżacji. A może to przyszły pierwszoklasista wybierze, który kolor mu się najbardziej podoba?

Pokój pierwszoklasisty – coś do przechowywania i coś do odpoczynku

Każdy, kto ma w domu dziecko, wie z jak dużą ilością ubrań i przedmiotów to się wiąże. Komoda dla dziecka jest detalem obowiązkowym. Urządzając pokój pierwszoklasisty warto odejść już od mebli z misiami i poszukać komody, która sprawdzi się w ciągu najbliższych kilku lat. Urządzając mały pokój dla ucznia warto wybierać jasne meble, białe lub biel połączoną z drewnem bądź wyrazistym akcentem kolorystycznym jak granat, zieleń bądź czerwień. Jasne meble optycznie powiększają przestrzeń i nadają jej lekkości, a zarazem są modne i uniwersalne.

Pojemna komoda dziecięca z szafkami i szufladami zapewni dużo miejsca do przechowywania szkolnych ubrań, a nawet materiałów szkolnych lub rzadziej używanych planszówek czy pudełek z klockami. Urządzając mały pokój dla ucznia nie musisz zastanawiać się na nadzwyczajny regał lub szafę, przede wszystkim, gdy metraż znacząco Cię powstrzymuje – dobrym rozwiązaniem może okazać się zestawienie dwóch komód dziecięcych lub komody i dopasowanych półek do zawieszenia na ścianie. Do kompletu mebli dziecięcych potrzebne jest również łóżko pojedyncze. W małym pokoju ucznia dobrze sprawdzi się klasyczne pojedyncze łóżko z szufladą lub pojemnikiem na pościel. Dodatkowe miejsce do przechowywania pozwoli na rychłe i łatwe sprzątnięcie pościeli lub innych, mniej używanych przedmiotów.

Taka organizacja przestrzeni oraz uprzątnięcie przedmiotów w pokoju dziecka o małym metrażu stworzy poczucie przestronności i ładu, który pozwoli młodemu pierwszoklasiście nauczyć się organizacji. Urządzając mały pokój dla ucznia, szczególnie pierwszoklasisty warto pamiętać, że dziecko nadal wymaga miejsca do przyjemności i odpoczynku. Na ogół, dziecko przejęte nową sytuacją z chęcią pozwoli na zmniejszenie liczby zabawek i zmianę aranżacji pokoju, jednak warto stworzyć przestrzeń, gdzie śmiało rozrzuci swoje ulubione klocki. Planując nową aranżację pokoju pierwszoklasisty polecamy wspólnie wybierać dekoracje, dodatki lub kolorystykę mebli – może to okazać się świetną zabawą, pozwoli dziecku dobrze czuć się we własnym pokoju i sprawi, że młody uczeń chętniej będzie spędzał w nim czas rozwijając swoje zainteresowania.

POWIĄZANY POST

Piękny, przytulny i wygodny pokój dla dziewczynki z białymi meblami

Umeblowanie pokoju dla dziewczynki z białymi meblami to dla rodziców niekiedy prawdziwe wyzwanie spędzające sen z powiek. Jakie umeblowanie wybrać…

Podpowiadamy jak wybrać lustro do łazienki

Tworzysz wnętrze łazienki, więc zastanawiasz się zapewne jakie lustro łazienkowe wybrać oraz jak je dostroić do istniejącej aranżacji. Zdajemy sobie…

Jak umeblować przedpokój przy użyciu kompaktowych szaf obrotowych

Przedpokój to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń w każdym mieszkaniu – jest najczęściej nieduży, ciasny, bez naturalnego źródła światła. Ponadto,…

Jak zaaranżować wnętrze biura przy użyciu ściennych listew dekoracyjnych

Urządzenie biura to przedsięwzięcie, które składa się z wielu etapów wzajemnie na siebie oddziałujących oraz wpływających bezpośrednio na osoby, które…