Kuchnia z wyspą – praktyczne porady

Kuchnia z wyspą kojarzy się z przestronnością, ergonomicznością oraz pięknym pomieszczeniem, w którym możesz spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Wyspa w kuchni to marzenie nie jednej osoby. Oprócz tego, pomysł na aranżację kuchni z wyspą może dostarczyć dodatkową przestrzeń blatu do składowania, a nawet może zastąpić stół i stać się miejscem wspólnych posiłków. Jak zatem opracować aranżację wytwornej kuchni z wyspą? Przygotowaliśmy kilka porad, które mamy nadzieję, przydadzą Ci się podczas urządzania własnej kuchni.

Ile metrów powinna mieć kuchnia z wyspą?

Planowanie kuchni z wyspą powinniśmy zacząć od pytania, ile metrów kwadratowych powinno mieć pomieszczenie? Wyspa w kuchni to dodatkowy metraż, który pozostaje zajęty przez zabudowę, dlatego też wskazane jest zastanowić się, czy mamy miejsce na taki rozkład. Przyjmuje się, że minimalna odległość wyspy od szafek kuchennych to około 90 centymetrów, taki obszar zagwarantuje komfortowe poruszanie się po kuchni. Zdecydowanie polecamy jednak stworzyć odstęp nawet do 120, 130 centymetrów. Szukając informacji ile metrów powinna mieć kuchnia z wyspą zwykle pojawia się metraż nie mniejszy niż 15 metrów kwadratowych, gdyż wynika to z komfortu użytkowania. Doskonałą opcją, dzięki której z łatwością urządzisz kuchnię z wyspą bez zmartwień, jest pomieszczenie otwarte na salon lub jadalnię. Otwarta kuchnia z wyspą zapewni należytą przestrzeń oraz zapewni podział na strefę jadalnianą oraz wypoczynkową. Idealnym elementem dzielącym te dwie strefy będzie stół kuchenny lub stół do jadalni.

Niewielka kuchnia z wyspą ? Czy to będzie praktyczne?

Zaaranżowanie małej kuchni z wyspą jest lekko problematyczne, w związku na mały metraż. W kuchniach mniejszych niż 15 metrów kwadratowych nie polecamy urządzania wyspy ze względu na komfort użytkowania. Bardzo istotna jest odległość między szafkami kuchennymi, a wyspą pozwalająca na luźne poruszanie się. Najmniejsze wyspy kuchenne mają minimum jeden metr kwadratowy powierzchni blatu, jednakże warto zastanowić się, czy taki uzupełnienie faktycznie będzie funkcjonalny i uwydatni estetykę wnętrza. W małej kuchni z wyspą polecamy wybór jasnych, prostych i minimalistycznych mebli, które optycznie zwiększą wnętrze.

Jak urządzić współczesną kuchnię z wyspą

Zorganizowanie współczesnej i modnej kuchni z wyspą nie jest kłopotliwe, warto tylko zastanowić się jaką główną funkcję ma wypełniać. W nowoczesnej kuchni wyspa może sprawdzić się jako barek śniadaniowy, który zapewni miejsce do spożywania wspólnych posiłków. Do podkreślenia nowoczesnego charakteru wnętrza polecamy hokery barowe zamiast tradycyjnych krzeseł kuchennych.

Inną opcją jest zainstalowanie na wyspie kuchennej płyty grzewczej, dzięki czemu stworzysz w ten sposób nowoczesne „centrum gotowania”. Ciekawym i koniecznym dodatkiem w tej opcji jest designerski okap, z pomocą którego nie tylko pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, lecz również rewelacyjnie uwydatnisz nowoczesny wygląd kuchni z wymarzoną wyspą. Warto pamiętać, że istotną rolę odgrywają akcesoria takie jak uchwyty szafek, odpowiednio dobrane oświetlenie, kolorystyka oraz materiał blatów szafek wyspy . Zwarta aranżacja sprawi, że zyskasz stylową i nowoczesną kuchnię z wyspą, gdzie z przyjemnością będziesz spędzać czas.

Mała kuchnia z wyspą połączona z salonem

Jeżeli myślisz o kuchni z wyspą, lecz posiadasz małą, a otwartą kuchnię na salon, warto zastanowić się nad połączeniem tych dwóch pomieszczeń. Wyspa w małej, otwartej kuchni może stanowić pewnego rodzaju funkcjonalną ściankę działową, która nie ograniczy przestrzeni.

Interesującym projektem jest wstawienie przy wyspie kanapy lub foteli, które podkreślą przejście do części wypoczynkowej. To rozwiązanie polecamy osobom, których salon ma nieduży metraż, ponieważ zaoszczędzi przestrzeń. Stylowym sposobem na stworzenie małej kuchni z wyspą, która połączy też salon, jest zaaranżowanie części wyspy wychodzącej na stronę pokoju dziennego jako wystawki. Otwarte półki porządnie podkreślą wystrój wnętrza i sprawią, że wyspa kuchenna będzie designersku prezentować się w twoim salonie.

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób, które coraz częściej staje się modne w naszych mieszkaniach. Dobrze zaaranżowana oraz dopasowana do metrażu i stylu wnętrza wyspa kuchenna będzie stanowić świetne uzupełnienie aranżacji każdej kuchni. Mamy nadzieję, że dzięki naszym praktycznym poradom uda Ci się stworzyć idealną kuchnię z wyspą, która spełni Twoje oczekiwania.

POWIĄZANY POST

Piękny, przytulny i wygodny pokój dla dziewczynki z białymi meblami

Umeblowanie pokoju dla dziewczynki z białymi meblami to dla rodziców niekiedy prawdziwe wyzwanie spędzające sen z powiek. Jakie umeblowanie wybrać…

Podpowiadamy jak wybrać lustro do łazienki

Tworzysz wnętrze łazienki, więc zastanawiasz się zapewne jakie lustro łazienkowe wybrać oraz jak je dostroić do istniejącej aranżacji. Zdajemy sobie…

Jak umeblować przedpokój przy użyciu kompaktowych szaf obrotowych

Przedpokój to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń w każdym mieszkaniu – jest najczęściej nieduży, ciasny, bez naturalnego źródła światła. Ponadto,…

Jak zaaranżować wnętrze biura przy użyciu ściennych listew dekoracyjnych

Urządzenie biura to przedsięwzięcie, które składa się z wielu etapów wzajemnie na siebie oddziałujących oraz wpływających bezpośrednio na osoby, które…